Przestępstwa seksualne duchownych wobec dzieci będą ścigane i piętnowane, winni ukarani, procedura postępowania jest ściśle określona, jak również rygory postępowania, by do takich przestępstw nie dochodziło. Diecezja Rzeszowska zapowiada: „Zero tolerancji dla pedofilii w Kościele”.
Kilkadziesiąt amerykańskich diecezji zbankrutowało, bo tamtejsze sądy nakazały im wypłatę gigantycznych odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kiedy stało się jawne i udowodnione, że hierarchowie Kościoła w Chile uczestniczyli w ukrywaniu przestępstw pedofilskich swoich podwładnych, cały episkopat chilijski podał się do dymisji.
SPRAWDŹ: Znane przypadki pedofilii duchownych na Podkarpaciu
Po podobnej aferze świątynie w tradycyjnie katolickiej Irlandii opustoszały, a tamtejsi biskupi nie przestają przepraszać. Wśród wiernych w Australii nie przestaje wrzeć po ujawnieniu tamtejszych afer pedofilskich. W Polsce wyrazy skuchy części hierarchów przeplatają się z przejawami buty i słowami o „ataku na Kościół”. O zadośćuczynieniu dla ofiar nie ma mowy.
Ścisła selekcja kandydatów
- Grzech i przestępstwo pedofilii wśród duchownych to ciemna i wstydliwa strona Kościoła. Od kilku dekad Kościół mniej lub bardziej udanie zmaga się z tym problemem, także z tym wstydem
- ks. Tomasz Nowak, rzecznik rzeszowskiej diecezji, nie używał eufemizmów, kiedy przedstawiał wprowadzony w diecezji schemat postępowań.
Decyzją polskich biskupów każdy pierwszy piątek Wielkiego Postu ma być dniem modlitwy wynagradzającej i pokuty. By wynagrodzić Bogu za wszelkie grzechy nieczyste, zwłaszcza za ciężki grzech pedofilii - jak określił tę inicjatywę kanclerz rzeszowskiej kurii ks. Piotr Steczkowski.
- Jako katolicy głęboko wierzymy w słowa Pana Jezusa, że ten rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem - tłumaczył.
I dodał, że sytuacja wymaga czegoś więcej, niż tylko „duchowego mocowania się ze złem”, dlatego też w diecezji powstał dokument „Wytyczne w sprawie ochrony małoletnich w praktyce wychowawczej Diecezji Rzeszowskiej”. A te rygorystycznie określają, co wolno, a czego nie wolno w kontaktach z dziećmi i księżom, i „cywilom” w instytucjach kościelnych.
W dalszej części:
- jakie są "Wytyczne"
- jakie zgłoszenia otrzymał "delegat ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych" w diecezji
- przypadki tuszowania pedofilii
- Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym bez duchownych
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień