michal kurowicki

Spór o mandaty w Zielonej Górze

Jan Hajdul Fot. Michał Kurowicki – Dlaczego policja wystawia mandaty na prywatnej drodze należącej do spółdzielni? – pyta Jan Hajdul.
michal kurowicki

Czy policjanci mają prawo wystawiać mandaty na drodze wewnętrznej, która jest własnością spółdzielni mieszkaniowej?

– Policja nie ma prawa wystawiać mandatów kierowcom w ślepej uliczce pod naszym blokiem – uważa Jan Hajdul i kilku innych mieszkańców bloku przy ul. Chopina 21a/b.

Właścicielem terenu, na którym znajduje się wspomniana droga, jest Zielonogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa (ZSM). Przed wjazdem do niej stoi znak zakazu ruchu. Pod nim napis: ,,Nie dotyczy pojazdów uprawnionych oraz mieszkańców budynku ul. Chopina 21a/b”.

– Moim zdaniem jest to droga wewnętrzna, na prywatnym terenie spółdzielni – mówi Jan Hajdul. – Policja nie może wystawiać mandatów kierowcom uprawnionym do parkowania na takiej drodze, czyli mieszkańcom mojego bloku i pracownikom pobliskiego banku. To tak, jakby wystawili mandat na prywatnym podwórku, koło domu otoczonego płotem.

Jedną z osób ukaranych mandatem w wysokości 100 zł był Andrzej Gruszczyński, pracownik banku, który ma swoje biura w bloku przy ul. Chopina 21a/b.

– Około dwóch miesięcy temu dostałem wezwanie do zapłaty kwoty 100 zł za nieprzestrzeganie znaków drogowych – pamięta mężczyzna. – Ale po mojej interwencji karę anulowano. Jednak od tego czasu sytuacja się nie zmieniła i kolejne osoby dostały tu mandaty.

Niezadowoleniu mieszkańców nie dziwi się Tomasz Kasprzyszak, zastępca prezesa ZSM. Uważa, że policja powinna najpierw sprawdzić, do kogo należy zaparkowany samochód. Jeśli jest to mieszkaniec bloku przy ul. Chopina 21a/b lub pracownik banku, który może zostawić tam swoje auto, wtedy funkcjonariusze nie mogą wystawiać mandatów.

Inaczej sprawę widzi przedstawiciel policji, który uważa, że ukaranie kierowców odbyło się w zgodzie z prawem.
– Najprawdopodobniej interwencja odbyła się na zgłoszenie telefoniczne, które wpłynęło od kogoś z mieszkańców lub z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – mówi Małgorzata Stanisławska, rzecznik prasowa komendanta miejskiego policji w Zielonej Górze.

– Jeśli funkcjonariusze wystawili tam mandaty, mają do tego prawo zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodam, że mamy obowiązek reagować na każde zgłoszenie, które mieszkańcy wpisują na Krajową Mapę Zagrożeń.
Jak się dowiedzieliśmy od lokatorów bloku przy ul. Chopina 21a/b, mandaty w ciągu ostatnich dwóch miesięcy otrzymało kilku mieszkańców budynku.

Niestety czasami zdarza się tak, że ktoś zamiast poprosić sąsiada o przestawienie swojego samochodu, bo blokuje jego auto, woli zawiadomić o tym policję, która musi przyjechać na miejsce z interwencją i wystawić mandat.

michal kurowicki

Jestem dziennikarzem publikującym w "Polska The Times" i "Agencji Informacyjnej Polskapress". W zawodzie od dziesięciu lat. Wcześniej pracowałem w tygodniku "Polishexpress" w Londynie, w "Gazecie Wrocławskiej" we Wrocławiu i "Gazecie Lubuskiej" w Zielonej Górze. Specjalizuję się w reportażach oraz tekstach informacyjnych o wydarzeniach na świecie i w Polsce.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.