Spółdzielnia Mieszkaniowa USTRONIE
Piotr Skoczylas, Prezes SM Ustronie: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ustronie” w Radomiu działa na rzecz swoich mieszkańców zapewniając bezpieczne i przyjazne warunki zamieszkania oraz możliwość aktywnego wypoczynku.
SPÓŁDZIELNIA PRZYJAZNA MIESZKAŃCOM
Spółdzielnia Mieszkaniowa USTRONIE
Podstawą rozwoju Spółdzielni Mieszkaniowej „Ustronie jest stabilna sytuacja finansowa stymulowana zaangażowaniem mieszkańców, którzy włączają się w inicjatywy proponowane przez Zarząd i Radę Nadzorczą. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ustronie” za osiągnięte wyniki ekonomiczne, efektywne zarządzanie oraz dynamiczny rozwój otrzymała nagrody GEPARD 2016 i GEPARD 2017, BRYLANT POLSKIEJ GOSPODARKI 2017. Spółdzielnia jest także laureatem konkursu „LIDER SPÓŁDZIELCZOŚCI MIESZKANIOWEJ 2019”.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ustronie” z siedzibą w Radomiu przy ul. Wyścigowej 19 została utworzona w dn. 22.12.1977 roku.
Zarząd S.M. „Ustronie” tworzą:
1. Piotr Skoczylas – Prezes Zarządu
2. Jerzy Dąbrowski – Zastępca Prezesa ds. Technicznych
3. Robert Pyzara – Główny Księgowy Członek Zarządu
Rada Nadzorcza składa się z 17 członków, Przewodniczącym Rady Nadzorczej w 2018 r. był Ireneusz Owczarek, od lipca bieżącego roku jest Robert Chrobotowicz.
S.M. „Ustronie” jest największą spółdzielnią mieszkaniową w Radomiu, w której zamieszkuje 17 714 osób, w zasobach znajduje się 8565 lokali mieszkalnych w 117 budynkach o powierzchni 431 611 m2, 104 lokali użytkowych oraz 343 garaży. Łączna powierzchnia gruntów wynosi 82,2 ha. Na terenach zielonych o pow. 6,97 ha znajduje się 27 placów zabaw oraz Park Ustronie. Infrastrukturę techniczną stanowi 101 parkingów i zatok parkingowych, ciągi pieszo jezdne, ścieżki rowerowe, 36 stojaków na rowery.
W ramach programu systematycznej poprawy infrastruktury technicznej w Spółdzielni realizowane są następujące przedsięwzięcia:
- zakończono proces termomodernizacji budynków mieszkalnych z wykorzystaniem zewnętrznych środków finansowych, obecnie trwa etap powtórnej termomodernizacji,
- wymieniono wodomierze z odczytem radiowym we wszystkich lokalach mieszkalnych,
- realizowany jest program wymiany instalacji gazowej w 72 budynkach.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców S.M. „Ustronie” funkcjonuje system monitoringu wizyjnego składający się z 33 kamer obrotowych, które rozmieszczone zostały w najbardziej newralgicznych miejscach osiedla. W przypadku stwierdzenia zdarzeń: włamania, akty wandalizmu natychmiast reaguje grupa interwencyjna firmy ochroniarskiej. W budynkach mieszkalnych znajdują się także systemy mobilnego monitoringu przemysłowego składającego się łącznie z 16 kamer. Jest to jedyny zintegrowany system monitoringu osiedlowego w spółdzielniach mieszkaniowych w Radomiu. Na terenie osiedla „Ustronie” funkcjonują także kamery monitoringu miejskiego.
Działalność społeczno – kulturalną prowadzą:
- Klub Osiedlowy „Ustronie” , ul. Sandomierska 14
- Świetlica „Młodzik”, ul. Świętokrzyska 25
- Świetlica „Sputnik”, ul. Gagarina 21/23
- Świetlica „Kubuś”, ul. Osiedlowa 28
- Pracownia Muzyczna, ul. Sandomierska 14
- Galeria, ul. Sandomierska 14.
Wychodząc naprzeciw środowisku lokalnemu placówki kulturalne organizują wiele przedsięwzięć m.in. festyny, wycieczki, konkursy, turnieje sportowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty artystyczne, wieczorki okolicznościowe, spotkania z piosenką, poezją.
Zarząd i Rada Nadzorcza poprzez współpracę z mieszkańcami i stowarzyszeniami budują relacje i zaufanie w środowisku spółdzielczym oraz otoczeniu społecznym.
Stowarzyszenie „Nasze ustronie” istnieje od października 2012 roku i zostało założone przez mieszkańców w celu aktywizacji społeczno – kulturalnej młodzieży i dorosłych oraz prowadzenia działalności charytatywnej. W ramach współpracy z Zarządem i Radą Nadzorczą Stowarzyszenie „Nasze ustronie” zorganizowało 3 kolonie dla najuboższych dzieci członków Spółdzielni.
W ramach współpracy także Społeczne Ognisko Artystyczne „Ustronie” zapewnia oprawy muzyczne imprez organizowanych przez Spółdzielnię. Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów skupia środowisko emerytów i rencistów Ustronia. Klub Osiedlowy „Ustronie” organizuje przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjne i integrujące zgodnie z oczekiwaniami seniorów oraz ich predyspozycjami.
W Klubie Osiedlowym „Ustronie”:
- odbywają się spotkania stowarzyszenia „Klub Amazonek – Dana”,
Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Harcerskiego Klubu Turystycznego „BRA-DE-LI”,
- cykliczne zebrania Centrum Aktywności Lokalnej.
W wyniku aktywnych postaw mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego na terenie S.M. „Ustronie” powstało pierwsze w mieście lodowisko ze sztuczną nawierzchnią oraz dwie siłownie zewnętrzne, plenerowe z urządzeniami sportowymi „Street Workout”. Przykładem społecznego zaangażowania mieszkańców jest także akcja sadzenia drzew „Zielone płuca dla Ustronia”.
Wydawany dla mieszkańców co miesiąc Biuletyn Spółdzielczy „Ustronie”, zamieszcza aktualne informacje dotyczące funkcjonowania Spółdzielni.
W ramach działań mających na celu poprawę jakości życia na osiedlu, kontynuujemy efektywną współpracę z Zarządem Miasta Radomia. W ramach tej współpracy Gmina Miasta Radomia z własnych środków finansowych:
- wybudowała trzy kładki nad ul. Sandomierską i Osiedlową,
- wybudowała ścieżki rowerowe,
- rozbudowała Park Ustronie.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ustronie” natomiast:
- przygotowała dokumentacje techniczne budowy chodników wraz ze ścieżkami rowerowymi,
- w 2018 r. walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni Mieszkaniowej „Ustronie” podjęło Uchwałę w sprawie przekazania na rzecz Gminy Miasta Radomia prawa użytkowania wieczystego działek z przeznaczzeniem na rozbudowę infrastruktury parkowo – rekreacyjnej, budowa tężni oraz Wioski Indiańskiej.
Z dotacji miejskich na imprezy kulturalne i społeczne korzysta także Klub Osiedlowy „Ustronie”. Podstawą dla realizacji podstawowych celów Spółdzielni jest bardzo dobra sytuacja ekonomiczno-finansowa.Zarząd konsekwentnie realizuje politykę racjonalizacji kosztów funkcjonowania Spółdzielni, co pozwoliło w 2018 roku utrzymać opłaty eksploatacyjne.
Pomimo wzrostu wielu zewnętrznych kosztów niezależnych od spółdzielni, głównie wynikających ze wzrostu cen mediów (wody zimnej, cieplnej, energii elektrycznej, usług budowlanych) Spółdzielnia dbała na bieżąco o należyte utrzymanie zasobów i realizowała przyjęte plany remontowe bez podnoszenia opłat czynszowych.
Przejrzysta polityka finansowa, transparentne procedury przetargowe na świadczenie usług na rzecz Spółdzielni, restrukturyzacja zatrudnienia, efektywne wydatkowanie środków finansowych Spółdzielni w ramach obsługi, utrzymania i eksploatacji zasobów pozwoliło na realizację tych zadań bez konieczności obciążania dodatkowymi kosztami mieszkańców Spółdzielni.
Spółdzielnia Mieszkaniowa “Ustronie”
ul. Wyścigowa 19, 26 – 611 Radom
Centrala tel.: (048) 385-74-00 do 02
Sekretariat tel./fax: (048) 385-74-03
www.ustronie.radom.pl