Skończyłeś studia? To masz marne szanse na pracę we Włocławku

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Małgorzata Goździalska

Skończyłeś studia? To masz marne szanse na pracę we Włocławku

Małgorzata Goździalska

Bezrobocie we Włocławku wciąż wysokie! Na koniec roku w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku zarejestrowanych było 8 tys. 209 bezrobotnych włocławian i 7 tys. 801 mieszkańców powiatu włocławskiego.

A prognozy na styczeń są takie, że bezrobotnych przybędzie. Dlaczego? - W urzędzie rejestrują się bowiem ci, którym z końcem ubiegłego roku zakończyły się umowy o pracę - wyjaśnia Bożena Stępniewska, dyrektor włocławskiego PUP.

Jakie są szanse na zatrudnienie we Włocławku lub w okolicy? Niewielkie. Obecnie w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku jest około 300 ofert pracy. To niewiele, zważywszy, że były takie miesiące, gdy tych ofert było 900.

Kto ma największe szanse na etat?

- Wciąż potrzebne są ręce do pracy w budownictwie, handlu, usługach, transporcie - mówi dyrektor Stępniewska.

Wśród zawodów poszukiwanych pośrednicy pracy najczęściej wskazują na: murarzy, cieśli, brukarzy, operatorów koparek, szlifierzy narzędziowych, ślusarzy, spawaczy, ale też kierowców z kategorią jazdy C plus E.

Niewielkie natomiast szanse na etat mają we Włocławku osoby z wyższym wykształceniem. Nie ma na przykład pracy dla absolwentów studiów pedagogicznych, bo w związku z niżem demograficznym o pracę w szkołach jest bardzo trudno i w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku oferty pracy dla nauczycieli są sporadycznie.

Mamy także we włocławskim PUP zarejestrowanych całkiem sporą rzeszę bezrobotnych po studiach ekonomicznych. W kolejce po pracę czeka także spora grupa absolwentów administracji, stosunków międzynarodowych, politologów. A ofert pracy dla tych specjalistów w naszym mieście jak na lekarstwo.

Po jakim kierunku dostaniemy pracę? We Włocławku szansę na zatrudnienie mają przede wszystkim absolwenci uczelni technicznych - inżynierowie, między innymi budownictwa, programiści, automatycy, konstruktorzy. Najlepiej, żeby mieli już jakieś doświadczenie zawodowe, bo takie są często oczekiwania pracodawców.

Jak zdobyć doświadczenie? Na przykład podejmując pracę w ostatnich latach studiów. Albo zamiast wyjeżdżać na wakacje, pójść na praktykę, pokazać się z najlepszej strony.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.