Skarby krajeńskich parafii w nakielskim muzeum. Można podziwiać!
Z parafii wypożyczono część najcenniejszych rzeczy. Szukano ich w kościołach diecezji bydgoskiej, pelplińskiej, kołobrzeskiej. Trzeba to zobaczyć!
Przygotowania do tej wystawy rozpoczęto w Nakle już w listopadzie. Nie wszyscy księża zgodzili się pokazać najcenniejsze zabytki, ale gros chętnie pomogło muzeum w przygotowaniu ekspozycji pt. „Ars Sacra - Skarby kultury chrześcijańskiej z terenu Krajny w 1050. rocznicę Chrztu Polski”.
- Ksiądz Marek Lewandowski, proboszcz z Bługowa, z parafii gdzie wyjątkowo wiele ciekawych zabytków, nie widział nawet problemu w tym, by wyjąć rzeźbę z ołtarza - informował na wernisażu Tomasz Pasieka, dyrektor muzeum w Nakle.
Poszukując eksponatów na tę wystawę pracownicy muzeum zaglądali do kościołów z różnych epok, wzniesionych w różnych stylach np. do gotyckiego kościoła w Orlu koło Mroczy, który z racji swych pokręconych dziejów niewiele ma dziś obiektów zabytkowych. Na piętrze muzeum zobaczyć można jakie skarby kultury skrywają kościoły nakielskie, Ile cennych rzeczy znajduje się w zabytkowych kościołach w Ślesinie, Potulicach, Sadkach. Sporo rzeczy wypożyczono spoza naszego powiatu, ze świątyń w Łobżenicy, Więcborku czy wspomnianym już kościele pw. św. Jakuba w Bługowie.
Piękne ornaty, zachwycające misternym haftem i zdobieniami wypożyczyło na wystawę w Nakle Muzeum Diecezjalne w Pelplinie.
Zwiedzanie można rozpocząć np. od „skarbczyka”, w którym za szybą prezentowane są misternie zdobione monstrancje, krucyfiksy i relikwiarze. Najstarsze są świeczniki z 1500 r., pochodzące z kościoła w Łobżenicy. Cennymi zabytkami są też księgi np. XIX wieczny mszał rzymski przepięknie ilustrowany, czy brewiarz z 1720 r.
To także jedyna okazja, by zobaczyć obrazy, które parafie mają w swoim posiadaniu. Niektóre z nich nie są na co dzień pokazywane wiernym.