Siedemnaście sekund [mydło mediów, opinia]

Czytaj dalej
Fot. Slawomir Mielnik
Ryszard Warta

Siedemnaście sekund [mydło mediów, opinia]

Ryszard Warta

Sporą popularność w sieci zdobywa archiwalny wywiad, jaki kilka lat temu w TVP Info Danuta Holecka przeprowadziła z Jerzym Owsiakiem.

Aż miło popatrzeć: jakaż tam była sympatyczna, jak komplementowała szefa WOŚP, jak chwaliła! Było naprawdę wzruszająco, gdy mówiła, że także jej dziecko skorzystało z inkubatora z serduszkiem.

Ale to było kilka lat temu i dziś redaktor Holecka w taki sposób zachwyca się jedynie obecną władzą. W niedzielę, w głównym wydaniu „Wiadomości”, której twarzą jest dziś ta sama, choć nie taka sama redaktor, o finale WOŚP było 17 sekund. Niewiele, ale nawet w tych kilkunastu sekundach TVP zdążyła się podlizać władzy podkreślając, że Andrzej Duda przekazał na WOŚP koszulkę a pierwsza dama - sukienkę.

Wywiad Danuty Holeckiej z Jerzym Owsiakiem:

W wazelinie są mistrzami. W wylewaniu żółci także. W tych samych „Wiadomościach: o wiele więcej, bo kilka minut miał materiał Macieja Sawickiego i Anny Pawelec „Orkiestra w cieniu tragedii”, o tym, że Owsiak - tu cytat - „...winę za zabójstwo Adamowicza zaczął zrzucać na innych...”. Właśnie tak: nie „obarczać winą”, czy „zarzucać winę”, ale „zrzucać winę”. Śledztwo jeszcze trwa, a TVP już wie, kogo jest wina i kto próbuje ją teraz zrzucać.

Jest też o nagonce na Pawła Adamowicza. Według tego materiału prowadziły ją media komercyjnie. Ilustrują to cytaty materiałów TVN, „GW” i „Newsweeka” o wątpliwościach wokół oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska. O tym, jak Łukasz Sitek z TVP biegł za Adamowiczem pytając „Dlaczego pan wspiera przestępczość w Gdańsku” - o tym ani słowa. Także o tym, że dosłownie na dniach TVP przegrała proces, który miasto Gdańsk wytoczyło jej jeszcze za życia prezydenta - za skandalicznie zakłamany materiał o hordach groźnych imigrantów, które Paweł Adamowicz rzekomo chciał sprowadzić do Gdańska.

Kto szczuł? Według TVP, politycy opozycji. Ci - jak wyjaśniał w swym materiale Maciej Sawicki - „wobec Pawła Adamowicza stosowali sprawdzone metody przemysłu pogardy”. O tym co i jak politycy PiS mówili o Pawle Adamowiczy, o tym też ani słowa.

Równie prawdziwa była pointa: że przeciwnicy obecnej władzy „wprost wzywali do stosowania przemocy dla rozstrzygnięcia sporu politycznego”. Dowody? Porażające: sienkiewiczowski cytat Radosława Sikorskiego o dożynaniu watah, bonmot Bronisława Komorowskiego, że czasami „trzeba się lać deskami”, wreszcie wielokrotnie powtarzany przez propisowskie media cytat Jerzego Stępnia o tym, że „liczy się tylko siła, goła siła fizyczna”. A to już przykład najbardziej chamskiej manipulacji, bo w listopadzie 2016, w Koszalinie - tam padły te słowa - były sędzia TK nie wyzwał do przemocy, tylko przestrzegał, że gdy prawo zastępuje pozór prawa to liczy się tylko siła. I to jest właściwy, prawdziwy kontekst tych słów. Prawdziwy, czyli kompletnie nieprzydatny dla propagandzistów z TVP.

Ryszard Warta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.