ŚDM 2016. Rezerwują trasy dla pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. Fot. ©2016google / infografika Wiktor Łężniak
Jolanta Białek

ŚDM 2016. Rezerwują trasy dla pielgrzymów

Jolanta Białek

Powiat. Powstała organizacja ruchu na czas ŚDM. Plan zakłada zamknięcie dróg tylko od 29 do 31 lipca, ale utrudnienia potrwają dłużej.

Największych ograniczeń w ruchu należy spodziewać się od 29 lipca - od godz. 20, do 31 lipca do północy - wynika z organizacji ruchu na czas Światowych Dni Młodzieży przygotowanej przez Zarząd Dróg Powiatowych w Wieliczce.

Powstaną dwie strefy. Tam będzie najtrudniej

Na Polach Miłosierdzia w Brzegach spodziewanych jest ok. 1,5-2 mln pielgrzymów. Czas potrzebny na dojście i wyjście takiej liczby ludzi z obszaru na granicy gmin Wieliczka i Kraków wyliczono na osiem godzin. Dlatego organizatorzy światowego wydarzenia zalecają mieszkańcom, by w ostatni weekend lipca poruszali się pieszo lub rowerem. Dla własnego dobra, bo wyjazd samochodem może oznaczać konieczność stania w długich korkach lub podążania w wolnym tempie za maszerującymi po drogach pielgrzymami.


Autor: Joanna Urbaniec

Najtrudniejsza sytuacja będzie w rejonie wielickim oraz Niepołomicach, które sąsiadują z obszarem zarezerwowanym na spotkanie młodych z papieżem. Tę część powiatu podzielono na strefy oznaczone numerami 1 i 2. Strefa pierwsza obejmuje tereny najbliższe Polom Miłosierdzia, wioski: Brzegi, Kokotów, Śledziejowice, Czarnochowice, Węgrzce Wielkie i Grabie. W ostatni weekend lipca obszar ten będzie całkowicie wyłączony z ruchu kołowego.

Natomiast strefa druga to tereny na zachód od drogi krajowej 75, na północ od drogi krajowej 94 i na wschód od linii kolejowej, czyli Niepołomice i Podgrabie. Tu wprowadzone zostaną znaczne ograniczenia w ruchu, które, jak wynika z zapowiedzi - nie będą one jednak dotyczyć mieszkańców, pojazdów z przepustkami oraz samochodów jadących do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej.

W powiecie wielickim nie ma projektu - wzorem Krakowa - wydawania identyfikatorów uprawniających do przejazdu drogami zamkniętymi na czas uroczystości w Brzegach. Mieszkańcy chcący dotrzeć do domów będą musieli okazać służbom kierującym ruchem dokument z adresem, natomiast w przypadku pojazdów należących do firm wystarczy ustna deklaracja.

Jak mówi Magdalena Golonka z wielickiego UMiG, identyfikatory nie są tu potrzebne, ponieważ utrudnienia potrwają stosunkowo krótko i będzie to podczas weekendu. - W porównaniu do Krakowa wielickie utrudnienia nie będą aż tak duże. W Krakowie zamkniętych zostanie sporo dróg w centrum, ponadto tam uroczystości związane z Światowymi Dniami Młodzieży zaplanowano w ciągu tygodnia. U nas nie będzie aż tak źle. Dlatego nie planujemy organizowania spotkania z mieszkańcami, dotyczącego zmian w organizacji ruchu, podczas ŚDM - twierdzi urzędniczka.

Pojedziemy autostradą, ale nie od strony Krakowa

Z informacji na dziś wynika, że podczas ŚDM autostrada pozostanie otwarta. Planowane jest jednak zamknięcie zjazdu na A4 na węźle Wieliczka; na trasie szybkiego ruchu mają być wprowadzone także ograniczenia prędkości.

Dostępna dla samochodów będzie także droga krajowa nr 75. Tym traktem ma odbywać się dojazd m.in. do Niepołomic (przez Nową Hutę).

W dniach 29-31 lipca w powiecie wielickim zamknięte zostaną następujące szlaki komunikacyjne:

W gminie Wieliczka: wszystkie drogi na północ od trasy wojewódzkiej 964, w tym m.in.: popularna droga od Zakrzowa, przez Kokotów i Węgrzce Wielkie oraz droga powiatowa w Kokotowie i Śledziejowicach; tymi traktami pójdą pielgrzymi

Natomiast dojazd do Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej, gdzie jest 60 firm zatrudniających ponad 4000 osób, ma odbywać się drogą krajową nr 75. Na skrzyżowaniu tej trasy z drogą wojewódzką nr 964 samochody będą kierowane na ul. 3 Maja, a dalej przez rondo gen. Waleriana Czumy, na ulice Kościuszki i Płaszowską - do NSI.

- Montaż znaków informujących o zmianach w ruchu w ostatni weekend lipca ruszy za około trzy tygodnie. Wybraliśmy już firmę, która się tym zajmie. Będzie ona w pełnej gotowości także w dniach 29-31 lipca, jeśli gdzieś trzeba będzie naprawić lub dołożyć oznakowanie - mówi Grzegorz Łętocha, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce.

Przemarsze pielgrzymów też utrudnią życie

Dla mieszkańców powiatu wielickiego punkt kulminacyjny utrudnień w ruchu, związanych ze ŚDM nastąpi z końcem lipca. Jednak drogowe problemy związane z tym wydarzeniem pojawią się już wcześniej - za sprawą tysięcy pielgrzymów, którzy zamieszkają w tym rejonie i będą przemieszczać się po lokalnych drogach.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że duża grupa uczestników ŚDM zamierza docierać do większych miejscowości lub węzłów komunikacyjnych - piechotą. Takie deklaracje padają m.in. ze strony osób organizujących obozowisko dla ok. 3000 pielgrzymów w Śledziejowicach (na terenie przy firmie Plata). Będą oni mieszkać tam przez ponad tydzień i zamierzają wędrować codziennie gminnymi i powiatowymi drogami - do Wieliczki, by wsiąść tam do pociągu do Krakowa.

Sporo utrudnień może być także w gminie Gdów. Tu nie tylko za sprawą tłumów pielgrzymów, ale i dróg zakorkowanych przez samochody. Bo dojazd do Krakowa z tej części Małopolski ma odbywać się przez Łapczycę i Gdów.

Komunikacja publiczna podczas dni Młodzieży

Autobusy: podczas ŚDM autobusy aglomeracyjne mają kończyć bieg w Małym Płaszowie. Natomiast kolejowe autobusy kursujące po gminie Wieliczka powinny jeździć w tym okresie - także w dniach 29-31 lipca - bez zmian.

pociągi: na czas ŚDM kolej uruchomi wiele dodatkowych składów, zostaną zmienione także stacje końcowe, dlatego warto śledzić na bieżąco rozkłady jazdy PKP.

Kursowanie niektórych pociągów, m.in. przez Podłęże będzie w dniach 30-31 lipca całkowicie zawieszone przynajmniej przez sześć godzin. Ta zmiana w organizacji ruchu jest związana z bezpieczeństwem pielgrzymów, idących pieszo do miejsca spotkań w Brzegach.

Jolanta Białek

W „Dzienniku Polskim” od 2003 roku. Zajmuję się tematyką społeczną i samorządową w Krakowie oraz metropolii krakowskiej. Piszę o inwestycjach, zagospodarowaniu przestrzennym, interwencjach i problemach zgłaszanych przez mieszkańców, zwierzętach, komunikacji.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.