Samorządowcy żądają jednolitych wytycznych w sprawie testowania pacjentów

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Adam Mroczek

Samorządowcy żądają jednolitych wytycznych w sprawie testowania pacjentów

Adam Mroczek

W związku z szeregiem pojawiających się wątpliwości oraz niejasnych przepisów dot. testowania na obecność COVID19 pacjentów przyjmowanych do szpitali, Zarząd Związku Województw RP wystosował do Ministerstwa Zdrowia specjalne pismo.

Samorządowcy, a konkretniej Zarząd Związku Województw RP, zaapelował do Ministerstwa Zdrowia o ujednolicenie przepisów dot. testowania na obecność koronawirusa pacjentów w pełni zaszczepionych oraz ozdrowieńców, którzy przyjmowani są do szpitali.

Wymazy dla wszystkich pacjentów?

Czy konieczne jest testowanie osób w pełni zaszczepionych, a jednocześnie tych bezobjawowych przed przyjęciem do szpitali, jako warunek przyjęcia do oddziału szpitalnego (po uzyskaniu wyniku negatywnego) oraz podczas hospitalizacji? - czytamy we fragmencie pisma Zarządu Związku Województw RP do resortu zdrowia.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku tzw. "ozdrowieńców", czyli pacjentów po przebytej chorobie. Wypracowanie przez ekspertów jednolitych wytycznych postępowania opartych o dowody naukowe stanowi dziś dość spore wyzwanie - możemy wyczytać w dalszej części listu.

Wątpliwości w tym zakresie zgłaszają również sami pacjenci, którzy nie są zadowoleni z dostępu do specjalistycznej opieki zdrowotnej. Takie niepotrzebne - według autorów pisma - poddawanie ich testom na obecność SARS-CoV-2, może naruszać podstawowe prawa pacjenta. Problem dostrzegają też sami dyrektorzy placówek medycznych, którzy faktycznie widzą potrzebę ujednolicenia procedur postępowania z przyjmowanymi do szpitala oraz hospitalizowanymi pacjentami w pełni zaszczepionymi przeciwko koronawirusowi i jednocześnie bezobjawowymi.

Uzasadnione jest testowanie pacjentów przyjmowanych do szpitali, aby mieć pewność, że nie stwarzają oni zagrożenia dla innych pacjentów, jak i dla personelu medycznego. Jednakże zagrożenie takie jest minimalne ze strony pacjentów bezobjawowych i po pełnym zaszczepieniu, których jest coraz więcej, nie wspominając już o dużej grupie ozdrowieńców. Jednocześnie logiczne może wydawać się wprowadzenie tego samego obowiązku diagnostyki wobec personelu medycznego, co jednak oznaczałoby ponoszenie przez szpitale dodatkowych, bardzo wysokich kosztów – podkreślił Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, a zarazem przewodniczący Związku Województw RP.

Warto zwrócić uwagę, że na ponad 5,5 mln. osób zaszczepionych, tylko 51 tys. wykazało dodatni wynik testu na COVID-19 (dane na dzień 11 kwietnia 2021 r.). Oznacza to, że zaledwie 0,9 proc. osób zaszczepionych w Polsce przeciwko koronawirusowi miało dodatni wynik testu, przy czym ponad połowa tych zakażeń nastąpiła do 14 dni po przyjęciu pierwszej z dwóch dawek szczepienia.

A jak to wygląda w Toruniu?

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Rydygiera w Toruniu osoby, które przyjęły obie dawki szczepionki przeciw SARS -CoV-2, a także ozdrowieńcy oraz osoby, które przeszły zakażenie bezobjawowo (nie wykazują nowych objawów przez co najmniej pół roku) nie podlegają testom. Wszyscy pozostali pacjenci przyjmowani do tej konkretnej placówki muszą poddać się testom na obecność koronawirusa – informuje rzecznik dr Janusz Mielcarek.

Nieco inaczej ma się sytuacja w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak przekazuje nam Kierownik Działu Zarządzania i Obsługi Pacjenta, pani Marzenna Strahl:

Zgodnie z zarządzeniem dyrektora tutejszego szpitala, testy wykonywane są obligatoryjnie u wszystkich pacjentów niezależnie od statusu COVID-19 (zaszczepiony, nie zaszczepiony, ozdrowieniec) u następujących osób:

Natomiast w pozostałych sytuacjach decyzje o wykonaniu testu podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę względy medyczne.

Adam Mroczek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.