Sąd zakończył sprawę byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego
Wyrok skazujący uchylony, postępowanie umorzone, zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie Mariusza Kamińskiego
Sąd Okręgowy w Warszawie mógł w sprawie wybrać trzy rozwiązania: rozpoznać apelację, zdecydować, że apelacja nie będzie rozpatrywana, oraz zapytać o zdanie Sąd Najwyższy. Zdecydował się na pierwszą możliwość.
Sędzia Grażyna Puchalska powiedziała w uzasadnieniu do wyroku, że akt łaski umarza postępowanie bez względu na to, w jakiej instancji toczy się sprawa. Podkreśliła, że sąd przyjął koncepcję nieograniczonego prawa łaski. – Sąd nie ma prawa dociekać przyczyn tej decyzji ani jej oceniać – stwierdziła sędzia.
źródło: TVN24/x-news
Mariusz Kamiński, obecnie poseł PiS i koordynator służb specjalnych, w latach 2005–2007 był szefem CBA.
W marcu 2015 r. skazano go nieprawomocnym wyrokiem sądu na karę trzech lat bezwzględnego pozbawienia wolności i dziesięć lat zakazu zajmowania stanowisk publicznych. Mariusz Kamiński był oskarżony o nielegalne działania operacyjne przy tzw. aferze gruntowej, w czasie, kiedy był szefem CBA.
Oprócz Mariusza Kamińskiego wyroki otrzymali również jego współpracownicy z CBA.
Maciej Wąsik, były wiceszefa CBA, oraz byli dyrektorzy Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA Grzegorz Postek i Krzysztof Brendel. Skazano ich na 2,5 roku więzienia oraz dziesięcioletni zakaz zajmowania stanowisk publicznych.
W listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda zastosował wobec Mariusza Kamińskiego oraz jego współpracowników prawo łaski. – Można ułaskawić osobę skazaną wyrokiem nieprawomocnym, bo konstytucja nie zawęża tego uprawnienia prezydenta tylko do orzeczeń prawomocnych – oceniał decyzję prezydenta minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
– Bardzo się cieszę, sprawiedliwości stało się zadość – tak decyzję warszawskiego sądu o uchyleniu wyroku skazującego Kamińskiego skomentowała wczoraj premier Beata Szydło.