Norbert Ziętal

Rzeszów i Przemyśl wysoko w rankingu miast przyjaznych biznesowi „Forbesa”

Rzeszów i Przemyśl wysoko w rankingu miast przyjaznych biznesowi „Forbesa”
Norbert Ziętal

Rzeszów i Przemyśl znalazły się na czołowych pozycjach w rankingu „Miast przyjaznych dla biznesu”. Przygotowały go magazyn gospodarczy „Forbes” oraz Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

Rzeszów znalazł się na pierwszej pozycji wśród miast o liczbie ludności od 150 do 299 tysięcy. Przemyśl ulokował się na drugim miejscu w kategorii mniejszych miejscowości, o liczbie mieszkańców od 50 do 140 tysięcy.

Pod uwagę brany był wzrost liczby firm w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, w latach 2015 - 2017.

W ogólnej klasyfikacji wszystkich miast bezapelacyjnym zwycięzcą jest Warszawa. W badanym okresie w tym mieście, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, przybyło 18,44 firm. W drugim Poznaniu o wiele mniej, bo 12,97.

Rzeszów i Przemyśl wysoko w rankingu miast przyjaznych biznesowi „Forbesa”
Fot. archiwum um przemyśl Wkrótce w Przemyślu ma się rozpocząć budowa inkubatora przedsiębiorczości (nz. wizualizacja). Czy zmieni on sytuację miasta?

Autorzy raportu twierdzą, że polski biznes najlepiej rozwija się w pięciu aglomeracjach. Warszawskiej, poznańskiej, wrocławskiej, krakowskiej i na Górnym Śląsku. Chodzi szczególnie o mniejsze miejscowości znajdujące się obok tych metropolii.

Przemyśl „samotną wyspą aktywności”

W Rzeszowie w latach 2015 - 2017, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, przybyło 9,37 firm i na koniec 2017 r. było ich (również w przeliczeniu na jeden tysiąc mieszkańców) 23,49.

W Przemyślu wskaźniki te wynosiły odpowiednio 6,36 i 13,34. W kategorii miast o liczbie ludności 50 do 149 tys. tylko podwarszawskie Piaseczno było lepsze od Przemyśla, dla którego wskaźniki wyniosły 8 oraz 27,99.

„Mamy w kraju pięć centrów silnego rozwoju gospodarki oraz firm. Następnie pod względem aktywności gospodarczej jest kilka mniejszych miast i ich aglomeracje (Gdańsk, Szczecin, Rzeszów) oraz kilka samotnych wysp większej aktywności (jak np. Przemyśl czy Zielona Góra). Na końcu jest reszta kraju, gdzie działa i powstaje względnie mało firm. Niestety, nie wygląda, by ta kolejność miała się zmienić. Choć ekonomiści uważają, że dzięki pieniądzom z programu 500+ degradacja Polski „B” może wyraźnie zwolnić” - w podsumowaniu raportu twierdzą eksperci „Forbesa”.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.: "Przemyślanie są zaskoczeni wysoką pozycją ich miasta. O ile Rzeszów, na tle innych ośrodków regionu wschodniego, można nazwać wyspą aktywności gospodarczej, o tyle wyróżnienie w ten sposób Przemyśla wydaje się być spowodowane tylko „magią statystyki”."

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.