Rozwój techniki - zysk ludzkości, strata jednostek

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Ryszard Tadeusiewicz

Rozwój techniki - zysk ludzkości, strata jednostek

Ryszard Tadeusiewicz

Wiele razy w historii technika wypierała ludzi z uprawiania pewnych zawodów. Jednak zawsze (bez wyjątku!) ludzkość jako całość na tym zyskiwała. Słynnym przykładem jest tu bunt tkaczy (tak zwanych luddystów), którzy w latach 1811-1813 niszczyli maszyny tkackie w fabrykach, bo tańsze tkaniny fabryczne wypierały z rynku ich ręcznie tkane wyroby. Dzisiaj jednak na całym świecie ludzie używają tkanin produkowanych fabrycznie i są z tego zadowoleni.

Mniej znany przykład był związany z filmem. Gdy w 1930 roku wypuszczono pierwszy w Polsce film dźwiękowy, wybuchła awantura: zbuntowali się kinowi muzycy.

Warto przypomnieć, że pierwsze filmy (na całym świecie) były nieme - wyświetlano je pokazując dialogi jako napisy na ekranie, a obok ekranu lokowali się muzycy, którzy grali utwory skomponowane specjalnie jako „dźwiękowe tło” filmu. Ten porządek rzeczy zburzyło wprowadzenie do filmów gotowego dźwięku, początkowo tylko muzycznego. Na przykład w polskim pionierskim filmie dźwiękowym „Moralność pani Dulskiej” dialogi miały nadal postać napisów, a płyty zawierały tylko sam „podkład muzyczny”.

Jednak właśnie o ten „prefabrykowany” podkład muzyczny wybuchła wielka awantura, bo muzycy zatrudniani w kinach stracili wtedy pracę. Nacisk buntujących się muzyków był tak silny, że w większości kin seansom każdego filmu (granego kilka razy dziennie) towarzyszyła na przemian muzyka z płyt i muzyka na żywo.

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie oglądania filmów bez dźwięku. Również telewizja i internet pokazują nagrania wideo z dźwiękiem. Uważamy to za coś oczywistego. A jednak to osiągnięcie cywilizacyjne było na początku przedmiotem kontrowersji. Bo to, co korzystne dla całej ludzkości - wiązało się ze stratą dla konkretnych jednostek.

Tak jest przy każdej nowej technologii!

Ryszard Tadeusiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.