Rozliczenia w PO. Na ile w polską politykę włączy się Donald Tusk?

Czytaj dalej
Fot. Adam Jankowski/Polska Press
Anna Wojciechowska

Rozliczenia w PO. Na ile w polską politykę włączy się Donald Tusk?

Anna Wojciechowska

Przed nami jeszcze wybory prezydenckie (…) wygramy je, to nasza obietnica - zadeklarował w niedzielę tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników walki o parlament lider PO Grzegorz Schetyna. Odważna to była obietnica zważywszy, że w momencie jej składania w Platformie nie było żadnego konkretnego planu na wyścig prezydencki, z nazwiskiem kandydata na czele.

Co więcej, pod znakiem zapytania stanęło, czy to akurat Schetyna będzie miał głos we wskazaniu człowieka, który ma odbić dla opozycji prezydenturę. Bo i nie jest pewne, czy obecny szef PO utrzyma przywództwo w partii. Tli się bunt młodych, którzy - jak słychać w partii - w porażkach upatrują szansę na przejęcie Platformy w styczniu, kiedy kończy się kadencja szefa PO.

Czy rzeczywiście się uda? - tu już znaków zapytania jest więcej. Pewne wydaje się jedynie, że do jakiegoś przesilenia dojść musi, bo obecna formuła partii wyczerpała się.

Podczas gdy w powyborczy poniedziałek Jarosław Kaczyński przystąpił do wewnątrzpartyjnych rozliczeń, w Platformie Obywatelskiej ruszyło rozliczanie szefa. To Grzegorz Schetyna wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami wskazywany jest jako główny winny przegranej opozycji, a szczególnie wyniku samej PO.

- Faktem jest, że na czele kampanii stał faktycznie sam Grzegorz i do niego należały wszystkie decyzje - mówi polityk zaangażowany w pracę sztabu. Schetyna miał przejąć całkowicie kontrolę po tym, jak ostatecznie zdecydował się zejść z pierwszego planu, robiąc na ostatniej prostej twarzą kampanii Małgorzatę Kidawę-Błońską. Szef PO zdecydował się na ten ruch po tym, kiedy poradziła mu to firma doradcza z Izraela, pracująca wcześniej skutecznie dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu, a ostatnio na sukces prezydent Słowacji Zuzany Caputowej.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Polski,
  • codzienne wydanie Polski,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Anna Wojciechowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.