Małgorzata Oberlan

Rok naszych posłów w Sejmie: kto pracował, a kto leniuchował? "Nowości" wzięły pod lupę 10 posłów z okręgu nr 5 Toruń

Rok naszych posłów w Sejmie: kto pracował, a kto leniuchował? Fot. archiwum Polska Press Rok naszych posłów w Sejmie: kto pracował, a kto leniuchował?
Małgorzata Oberlan

W październiku ub.r wybraliśmy swoich przedstawicieli do Sejmu. Co przez rok robili posłowie z Torunia i regionu? "Nowości" wzięły pod lupę ich aktywność w interpelacjach oraz frekwencję. Wyniki? Zaskakujące! Liderem interpelacji jest Robert Kwiatkowski (Lewica), a najsłabiej wypada Tomasz Lenz (KO). Nie zawiodła debiutantka Iwona Hartwich (KO).

Pod lupę wzięliśmy dziesiątkę posłów z okręgu nr 5 (Toruń). Przyjrzeliśmy tym, którzy najsilniej związani są z Toruniem i okolicą. Oto, co można powiedzieć o ich aktywności na podstawie analizy frekwencji, liczby interpelacji i ich tematyki.

1. Nazywany spadochroniarzem Robert Kwiatkowski (Lewica) to urodzony w Przemyślu przedsiębiorca. Nieoczekiwanie wyrasta nam po roku na interpelacyjnego rekordzistę. Złożył ich przez rok aż 214. Czyżby miał ambicję pobić rekord słynnej mistrzyni interpelacji, czyli eksposłanki Anny Sobeckiej? Możliwe. Tyle, że "punktów" nabija sobie sprytnie. Około 80 spośród tych interpelacji było prawie identycznych: dotyczyły walki z suszą, a w treści zmieniała się tylko nazwa gminy...

Z treści interpelacji wynika, że Kwiatkowskiego interesuje wszystko: od branży budowlanej, przez wysokość zasiłku pogrzebowego po los szkoły specjalnej nr 35 w Białymstoku w czasie pandemii. Frekwencję na głosowaniach przez rok ma wysoką: uczestniczył w 97,30 proc. z nich.

2. Miejsce drugie na podium poselskiej aktywności zajmuje poseł Paweł Szramka (PSL-Kukiz15), zawodowy żołnierz z Brodnicy. Uznanie budzi jego frekwencja: 99,45 proc. Interpelacji natomiast złożył przez rok aż 163, do tego - 40 zapytań poselskich. Posła interesowały najróżniejsze dziedziny życia: od recyklingu makulatury przez trzodę chlewną po lekarskie teleporady w dobie pandemii (ostatnia interpelacja).

3. Trzecie miejsce na podium po roku zajmuje posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica). Z wykształcenia socjolog, torunianka zainteresowana była wieloma sprawami społecznymi. Interpelacji przez rok złożyła 88, a zapytań 18. Interpelowała np. w kwestii waloryzacji "500 plus", dostępu do akt dokumentujących przestępstwa seksualne księży, Camerimage w Toruniu, a ostatnio- w sprawie pomocy dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Frekwencję w głosowaniach posłanka ma wysoką: 97,65 proc.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.