Robert Kupisz wraca do Kielc. Dlaczego?

Czytaj dalej
Dorota Klusek

Robert Kupisz wraca do Kielc. Dlaczego?

Dorota Klusek

Zaczynał jako tancerz, był uznanym stylistą fryzur, a od pięciu lat jest cenionym projektantem mody. Pokochała go Warszawa. Teraz Robert Kupisz pokaże swoje kolekcje w Kielcach.

Robert Kupisz to projektant mody, tancerz oraz stylista fryzur. Laureat wielu konkursów tanecznych, wielokrotnie wyróżniony w branży modowej: otrzymał tytuł najlepiej ubranego mężczyzny roku, a w 2012 roku tytuł „Projektanta roku”. Ma 50 lat. Urodził się w małej miejscowości Gacki, a wychowywał się w Kielcach. Ukończył liceum plastyczne na profilu tkactwa oraz pedagogikę w dzisiejszym Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W Kielcach wspólnie z Małgorzatą Nitą prowadził Szkołę Tańca i Wdzięku Step by Step. W 2011 roku Robert Kupisz zaistniał jako projektant mody. Jego ubrania są także dostępne w Kielcach, w Butiku Raut, w Galerii Echo w Kielcach.

Każdy człowiek ma potencjał, żeby osiągnąć swój cel; potrzeba jedynie wiary i odwagi na realizację swoich marzeń- to dewiza życiowa Roberta Kupisza. Jego życie, droga artystyczna są potwierdzeniem tych słów.
Urodził się w małej miejscowości Gacki, a wychował w Kielcach, gdzie skończył liceum plastyczne w klasie o specjalności tkactwo, a następnie pedagogikę na dzisiejszym Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Jego ogromną pasją był taniec towarzyski i w tej dyscyplinie odnosił sukcesy.
- Tańczyliśmy w jednym klubie tanecznym, u pana Włodzimierza Kwapisza. Byliśmy w jednej grupie turniejowej, zaprzyjaźniliśmy się – wspomina Małgorzata Nita ze Szkoły Tańca i Wdzięku Step by Step w Kielcach. – Kiedy założyłam swoją szkołę, po pół roku zaprosiłam Roberta do współpracy i potem już pracowaliśmy w niej razem przez dziesięć lat. Byliśmy pasjonatami tego, co robimy. Jeździliśmy na turnieje, nasi tancerze zdobywali sukcesy. Wychowaliśmy wiele znakomitych tancerzy.
Ci najbardziej znani wychowankowie, to bez wątpienia Edyta Herbuś – tancerka, ale także aktorka oraz Tomasz Barański – znakomity tancerz i choreograf. Zresztą obaj panowie spotkali się ponad rok temu w telewizyjnym show „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. Kupisz wyjątkowo zasiadł w jury jednego z odcinków, w którym Barański tańczył z Tatianą Okupnik. Nie brakowało wtedy pięknych słów, i łez wzruszenia.
- Tomek, dziękuję ci, ponieważ jesteś tanecznym dowodem na to, co robiłem w Kielcach przez 10 lat – mówi Robert Kupisz.
Jako pedagog, mistrz radził sobie znakomicie, ale do głosu dochodził jego talent do projektowania ubrań.

„Człowiek się powinien rozwijać przez całe życie”
- Już wtedy myślał o modzie, interesował się tym - wspomina Małgorzata Nita. – Często projektował dzieciom stroje. Siedział po nocach i rysował. Potrafił z niczego zrobić coś. Nasze dzieci zawsze się wyróżniały. Pamiętam jak jedna z naszych małych tancerek nie miała sukienki, więc Robert kupił jakąś zasłonę i z niej uszył piękną kreację. Ale pamiętam też, jak kiedyś zaprojektował sukienkę dla Edyty (Herbuś – przyp.red.). Przywiózł też drogi materiał z Londynu na jej uszycie. Sukienka powstała. Edyta ją założyła, pokazała się i coś Robertowi się nie spodobało. Chwycił za nożyczki i na Edycie zaczął tę sukienkę podcinać, przerabiać – śmieje się.
- Człowiek powinien się rozwijać przez całe życie - tak Robert Kupisz powiedział w jednym z wywiadów.
Pewnie dlatego, będąc w szkole tańca, w pewnym momencie uznał, że czas na coś nowego. Postawił wszystko na jedną kartę, całkowicie zmieniając swoje życie: sprzedał mieszkanie w Kielcach i przeprowadził się do Londynu, gdzie wziął udział w kursie stylizacji fryzur w słynnej The Toni & Guy Academy.
Z nowym fachem “w ręku” przeniósł się do Warszawy, gdzie dosłownie w przeciągu kilku miesięcy zdobył czołową pozycję jako stylista fryzur.

Współpracował z polskimi i zagranicznymi magazynami takimi, jak „Vogue”, „Chic”, „L’Officiel”, „Elle”, „Vanity Fair”, „Madame”, „Marie Claire”, „Cosmopolitan” czy „G.Q”. Współpracował również z twórcami polskiej sceny i kinematografii: Krzysztofem Warlikowskim (w Operze Paryskiej przy przedstawieniach „Sprawa Makropolus”, „Ifigenia w Taurydzie”, „Parsifal” oraz sztukach teatralnych „(A)pollonia”, „Burza”, „Anioły w Ameryce”, „Krum”), Janem Komasą przy „Sali Samobójców” i Jerzym Skolimowskim przy „Essential Killing”.
Jednak moda znów doszła do głosu. Zawsze stanowiła ważny element w jego życiu. Szył, farbował, stylizował i przerabiał ubrania w warunkach domowych. Od wielu lat chodził we własnych projektach oraz tworzył dla znajomych i przyjaciół. Podobno to oni namówili Roberta to otwarcia własnej marki, przekonując, że wiele razy znajdował się w rankingach najlepiej ubranych mężczyzn w Polsce i wiele osób próbowało naśladować jego styl ubierania się. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo. Jedno jest pewne, w 2011 roku Robert Kupisz przeprowadził kolejną rewolucję w swoim życiu zawodowym, oficjalnie debiutując jako projektant mody.

Kolejna rewolucja! W 2011 debiutuje jako projektant mody
Pierwsza kolekcja Roberta Kupisza prezentująca styl rockowy, inspirowana buntem i muzyką lat 70-tych (na lato 2012), była wydarzeniem i niewątpliwym sukcesem. Entuzjastycznie przyjęta przez media, przyjaciół i klientów Roberta stała się zalążkiem autorskiej firmy.
Druga kolekcja, zatytułowana „Heros” (zima 2012) była zaskakująco sentymentalna i patriotyczna, nawiązywała do poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i młodych bohaterów Powstania Warszawskiego. Motywem przewodnim kolekcji był symbol orła białego na koszulkach. I jeśli miarą sukcesu miałaby być liczba podróbek tych t-shirtów, to „Heros” odniósł ogromną popularność.
„Wanted” (lato 2013) to trzecia z kolei kolekcja - odważna i sensualna rodem z Dzikiego Zachodu. Projektując czwartą sięgnął po elementy bogatej kultury cygańskiej („Gelem” - zima 2013). Przy piątej („Fair Play” - lato 2014) projektanta zainspirowały igrzyska olimpijskie oraz sportowa rywalizacja. Szósta prezentująca wyjątkową odzież ze skóry zrodziła się z fascynacji bogatą subkulturą harley’owców. Na zimę 2014/2015 stworzył kolekcję zatytułowaną „Iron”, na lato 2015 - zaproponował „Anarchy”, zaś na zimę 2015/2016 – „Operę”. Lato 2016 to kolekcja „Gangsta”, na zimę 2016/2017 Robert Kupisz oferuje – „Tango”, a na lato przyszłego roku – „Ocean”.

Właśnie te dwie ostatnie kolekcje „Tango” i „Ocean” projektant zaprezentuje podczas pokazu w Kielcach. To będzie debiut Roberta Kupisza jako projektanta przed publicznością w rodzinnym mieście.
Każdy pokaz mody Roberta Kupisza, tak różny od tego, co proponują inni, jest w Warszawie wyczekiwanym wydarzeniem modowym, wzbudza skrajne emocje i jest szeroko komentowany i omawiany przez różne środowiska. A jak będzie w stolicy Świętokrzyskiego? Przekonamy się już w sobotę, 29 września.

Liczy się niepowtarzalność i bycie autentycznym
Dążenie do wolności i nie poddawanie się utartym konwenansom, wsłuchiwanie się we własny instynkt, są wartościami, które projektant bardzo ceni. Bliski też jest mu styl grunge, w którym można się bawić i używać wyobraźni, zestawiać ze sobą praktycznie wszystko. Liczy się niepowtarzalność i bycie autentycznym. Robert Kupisz kocha swoją pracę, a swoje kolekcje tworzy, jak sam często mówi „z myślą o moich klientach, im mają się podobać”.

Pokaz mody marki Roberta Kupisza w Kielcach. Będzie to zwieńczenie Akademii Off Fashion. Odbędzie się w sobotę, 29 października, o godzinie 20, w Kieleckim Centrum Kultury. Wstęp 15 złotych. Bilety do kupienia w kasie KCK.

Dorota Klusek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.