Rektor UMB rozdał milion na nagrody dla naukowców

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Agata Sawczenko

Rektor UMB rozdał milion na nagrody dla naukowców

Agata Sawczenko

Ponad 300 spośród 800 naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku potrzymało wczoraj coroczne nagrody. Pięcioro z nich rektor wyróżnił szczególnie

To świetna uczelnia kształcąca świetnych fachowców - mówił kilka miesięcy temu o białostockim Uniwersytecie Medycznym Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia. A prof. Adam Krętowski, rektor uczelni, zgadza się z tą opinią. - Muszę podkreślić, że mimo różnych trudności zewnętrznych poziom nauki na uczelni rośnie z roku na rok - mówi.

Jako przykład podaje, że w tym roku naukowcy UMB po raz kolejny pobili swój rekord w publikacjach zagranicznych. - Tzw. indeksowanych, które znalazły się na prestiżowej liście filadelfijskiej - tłumaczy rektor.

Zapewnia też, że jakość tych publikacji jest coraz lepsza. - Bo publikujemy w coraz lepszych czasopismach. To też przekłada się na liczbę cytowań. W ciągu ostatnich ośmiu lat zwiększyliśmy ją czterokrotnie - mówi. I wyjaśnia: - Liczba cytowań jest wskaźnikiem jakości tych publikacji. W tym wskaźniku osiągamy pierwsze miejsce w Polsce za ostatnie pięć lat. Wśród wszystkich uczelni, nie tylko medycznych.

Oczywiście tych sukcesów nie byłoby, gdyby nie ciężka praca uczelnianych naukowców. Wczoraj rektor wręczył nagrody 300 z nich, którzy w 2015 roku mieli największy wkład w rozwój uczelni. Nagrody przyznawane są co roku, w trzech kategoriach: naukowej, dydaktycznej oraz za całokształt dorobku dla tych naukowców, którzy właśnie odchodzą na emeryturę. - Od jakiegoś czasu przyznajemy też nagrody za sukcesy w zakresie komercjalizacji, czyli patentów - mówi prof. Adam Krętowski. - Od dwóch lat nagradzamy też osoby, które uzyskują największą liczbę grantów czy funduszy zewnętrznych - bo to też ważne z punktu widzenia uczelni.

Wśród tych 300 osób rektor wyróżnił pięć, które w ubiegłym roku miały szczególny wpływ na rozwój uczelni. To: prof. Anna Wasilewska, kierownik kliniki pediatrii i nefrologii w UMB, która od kilku miesięcy dodatkowo pełni obowiązki dyrektora Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, prof. Jolanta Małyszko, kierownik II kliniki nefrologii z oddziałem leczenia nadciśnienia tętniczego i pododdziałem dializoterapii, dr Katarzyna Niemirowicz, adiunkt w samodzielnej pracowni technik mikrobiologicznych i nanobiomedycznych, prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki oraz kierownik zakładu medycyny regeneracyjnej i immunoregulacji oraz prof. Adrian Chabowski, prorektor ds. studenckich i kierownik zakładu fizjologii.

Ich badania dotyczyły przede wszystkim przyczyn zespołu nerczycowego u dzieci, funkcji nerek u noworodków i wcześniaków, patogenezy kamicy dróg moczowych, wykorzystania potencjału regeneracyjnego organizmu w celu odbudowy uszkodzonych tkanek i organów oraz wyjaśnienia nowych mechanizmów regulujących aktywność układu immunologicznego. Sukcesem okazały się także badania nad nowymi formami związków - czyli nanocząsteczek, charakteryzujących się działaniem przeciwbakteryjnym.

- Nagrody dostajemy indywidualnie. Ale cały czas pamiętamy, że na sukcesy pracują całe zespoły, często bardzo młodych naukowców - podkreśla prof. Marcin Moniuszko.

Uniwersytet Medyczny to najwyżej notowana w rankingach podlaska uczelnia wyższa. Blisko 800 nauczycieli akademickich na 14 kierunkach kształci ponad 4,6 tys. studentów - w tym ponad 300 w języku angielskim. UMB jako jeden z nielicznych w kraju może też pochwalić się prestiżowym statusem Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego.

Kolejny sukces Dwie operację jednocześnie - wstawienie zastawki aortalnej TAVI i reoperację przecieku okołozastawkowego wykonali kilka dni temu lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Operacja zakończyła się sukcesem.

Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.