Raz anioł, raz diablica, czyli jak kobietą potrafią rządzić tajemnicze hormony
Chociaż nie widać ich gołym okiem, dbają o zdrowie, urodę i samopoczucie pań. Ale gdy jest ich za dużo lub za mało, mają na kobiety niekorzystny wpływ. Ratunkiem bywa kuracja hormonalna.
Układ hormonalny uważa się za drugi - po układzie nerwowym - najważniejszy układ w
ludzkim organizmie. Równowaga hormonalna jest istotna, bo nawet małe jej zaburzenia mogą wywołać niespodziewane efekty.
PSM nie jest miłe
U większości kobiet, na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki, występuje wiele nieprzyjemnych fizycznych i psychicznych objawów, które mogą zakłócić codzienne funkcjonowanie organizmu. Dolegliwości te nazywamy zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Przyczyna zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie została dokładnie poznana. Wiadomym jest, że kluczową rolę odgrywa w tym wypadku zaburzona równowaga hormonalna. Warto tu zaznaczyć, że nawet „zwykły” stres może zaburzyć homeostazę hormonalną w kobiecym ciele.
Hormonalny bój
Do walki z PMS niejednokrotnie wytaczane są hormonalne działa. Mowa tu o doustnych środkach antykoncepcyjnych, które pomagają zachować równowagę hormonalną organizmu kobiety. Są to preparaty hormonalne, które poza działaniem antykoncepcyjnym, czyli zabezpieczającym przed ciążą, łagodzą objawy PMS i nie tylko.
Nie zawsze jednak pogorszenie nastroju czy gorszy wygląd związane są z trudnościami psychicznymi
Kobiety rozważające stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinny wiedzieć, że może ona także korzystnie wpływać na ich wygląd zewnętrzny. - Przykładem pozaantykoncepcyjnych zalet pigułek są te o silnym działaniu antyan-drogenowym, które poprawiają wygląd skóry poprzez zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych. Pomagają również w zlikwidowaniu nadmiernego owłosienia - wyjaśnia Jarosław Kaczyński, ginekolog.
Jeśli kobieta zauważa zmiany w swoim samopoczuciu psychicznym i fizycznym, takie jak: zła kondycja psychiczna, wahania nastroju, nieustanne zmęczenie, niekorzystny wygląd cery lub włosów powinna zapytać lekarza, czy mogą one wynikać z nieprawidłowego cyklu. Nie zawsze jednak pogorszenie nastroju czy gorszy wygląd związane są z trudnościami psychicznymi, czasami przyczyna leży w gospodarce hormonalnej lub nieprawidłowo dobranej antykoncepcji.
Każdy organizm jest inny
Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne oprócz oczywistego działania antykoncepcyjnego, dzięki stałemu i wyrównanemu stężeniu hormonów, łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i - jak już wspominaliśmy - wpływają na
poprawę wyglądu.
Pigułki na bazie octanu chlormadinonu są bezpieczne i z powodzeniem mogą być stosowane przez kobiety. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i żaden lekarz nie da gwarancji, że tabletka zadziała tak jak się spodziewamy.
- Pacjentkom zalecam, by nie zniechęcały się po pierwszym opakowaniu, ponieważ musi minąć około trzech miesięcy, aby móc sprawdzić, jakie mają działanie: wywołują złość i agresję, uspokajają i relaksują czy poprawiają wygląd - tłumaczy doktor Kaczyński.