Rak atakuje coraz częściej. Dzięki profilaktyce aż jednej trzeciej zachorowań można zapobiec

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski/Polska Press Grupa
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Rak atakuje coraz częściej. Dzięki profilaktyce aż jednej trzeciej zachorowań można zapobiec

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Prognozy są ponure - w ciągu siedmiu lat liczba zachorowań na raka wzrośnie aż o 25 procent i stanie się on głównym zabójcą Polaków. Najskuteczniejszą bronią jest profilaktyka. Niestety, Opolanie unikają jej jak ognia.

Każdego roku z powodu nowotworów Polska traci miasto wielkości Legnicy, która jest tylko trochę mniejsza od Opola. Gwałtowne starzenie się społeczeństwa - a Opolanie starzeją się szybciej niż społeczności innych regionów - to nowe wyzwania w dziedzinie onkologii, gdyż większość zachorowań na nowotwory złośliwe (70 proc. zachorowań u mężczyzn i 60 proc. zachorowań u kobiet) występuje u osób po 60. roku życia.

  • Polska, zaraz za Węgrami i Chorwacją, jest w pierwszej trójce krajów Unii z największą umieralnością na nowotwory złośliwe.
  • Najgroźniejszy u nas okazuje się rak płuca i jelita grubego. Dodatkowo wśród mężczyzn częsty jest rak prostaty i pęcherza moczowego, a wśród kobiet nowotwory piersi i jajnika.
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.