Rada Miasta Torunia przyjęła budżet na 2022 rok. Czym jeszcze zajmowali się radni?

Czytaj dalej
Fot. Szymon Spandowski
Szymon Spandowski

Rada Miasta Torunia przyjęła budżet na 2022 rok. Czym jeszcze zajmowali się radni?

Szymon Spandowski

Budżet Torunia na 2022 rok będzie trzeba często zmieniać, aby dostosować go do skomplikowanej rzeczywistości. Rada Miasta przyjęła go w czwartek jednogłośnie.

Podczas ostatniej w tym roku sesji Rada Miasta Torunia przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów przy ul. Waryńskiego. Przypomnijmy, że projektem tym radni mieli się zająć już miesiąc temu, jednak wywołał on duże emocje i po interwencji przedstawicieli klubu Koalicji Obywatelskiej został przez prezydenta wycofany. Emocje wzbudził przede wszystkim plan budowy drogi, która biegnąc po obrzeżach parku Glazja miałaby za kilkadziesiąt lat połączyć plac Pokoju Toruńskiego z ul. Traugutta. Poza tym plan zakładał także budowę łącznika między nową drogą i ul. Waryńskiego.

[polecane]22315505,22318635,22314203,22311723;1;Polecamy[/polecane]

O zaletach planu przekonywała radnych dyrektor Anna Stasiak z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Zapewniła, że pas zarezerwowany pod drogę, zanim nie zostanie ona wybudowana, będzie wykorzystywany do celów rekreacyjnych. Radni plan przyjęli, chociaż nie byli jednomyślni, od głosu wstrzymali się: Maciej Krużewski, Jakub Hartwich, Bartosz Szymanski, Michał Rzymyszkiewicz i Margareta Skerska-Roman, wszyscy z Koalicji Obywatelskiej. Radni - tym razem już wszyscy - przyjęli także apel do prezydenta w sprawie zmiany tego planu: ochrony zieleni w Glazji oraz likwidacji kontrowersyjnego łącznika.

Na jaką bonifikatę będzie mógł liczyć nabywca cennej toruńskiej kamienicy?

Radni zgodzili się również na sprzedaż z 30-procentową bonifikatą kamienicy na placu św. Katarzyny 7. Budynek ten trafił pod młotek ponownie, wcześniej był bohaterem kilku naszych tekstów, w których zwracaliśmy uwagę m.in. na to, że cenny obiekt jest praktycznie pozbawiony ochrony. Teraz już jest inaczej, konserwator wojewódzki wpisał kamienicę do rejestru zabytków. Fakt ten miał przestraszyć inwestora, który w kwietniu był zainteresowany kupnem budynku.

- Każdy kto czytał uzasadnienie uchwały wie, jaka to perełka - mówił podczas czwartkowej sesji radny Bartosz Szymanski. - Ten przypadek pokazuje, że wojewódzki konserwator zabytków ją ochronił.

Przyjmując kolejne punkty porządku obrad wieczorem radni dotarli do uchwały najważniejszej, czyli budżetu Torunia na 2022 rok.

- To będzie budżet ciągłych zmian, które będą reakcją na to, co dzieje się w kraju – mówił prezydent Michał Zaleski. - Szukajmy sposobów, jak zwiększyć dochody i dbajmy o to, aby koszty nas nie prześcignęły.

Budżet Torunia na 2022 rok. Jakie będą wpływy i jakie wydatki?

Zgodnie z projektem dochody w przyszłym roku powinny osiągnąć 1.328.000.000 zł, zaś wydatki - 1.425.900.000 zł. Deficyt powinien się utrzymać na poziomie 97.900.000 zł. Jak informuje Urząd Miasta, wydatki inwestycyjne w roku 2022 kształtują się na poziomie 314 mln zł. Jak co roku największą część – 32 procent stanowią inwestycje drogowe.

Pozostało jeszcze 14% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.