Psychiatria. Lęk jest czymś naturalnym, o ile występuje w danej sytuacji i pod wpływem konkretnych czynników. Jeśli przybiera przewlekłą formę, zaczyna zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu. W sytuacji, kiedy lęk staje się zaburzeniem, niezbędna jest pomoc specjalisty.
Gdybyśmy się nie bali niebezpieczeństw, nie wiadomo, czy udałoby się nam przetrwać. Na pewnym poziomie strach, lęk mają więc funkcje przystosowawcze. O problemie można mówić wówczas, gdy zaczynają rządzić naszym życiem i utrudniają bądź wręcz uniemożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Szacuje się, że około 15 do 20 proc. populacji cierpi na jakiś rodzaj zaburzeń lękowych. W Polsce jest to najpowszechniejsze schorzenie psychiczne. Największa zachorowalność występuje w grupie osób między 20. a 44. rokiem życia. Odpowiednia terapia to jednak szansa na powrót do życia pozbawionego lęku.
Zaburzenia lękowe
Dr Sławomir Murawiec, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wyjaśnia, że zaburzenia lękowe zalicza się do tzw. zaburzeń nerwicowych; wyróżnia się fobie (np. agorafobia, arachnofobia, fobia społeczna) oraz inne zaburzenia lękowe (zaburzenia lękowe z napadami leku i lęk uogólniony).
- Nie ma uniwersalnego opisu tego schorzenia, bowiem nie jest to grupa jednorodna - tłumaczy psychiatra. - Poszczególne kategorie lęku różnią się od siebie i mają inne podłoże. Łączy je jednak jedno - utrudniają lub uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie, często doprowadzając go do izolacji i marginalizacji społecznej.
Czytaj więcej:
- Nie do końca poznane są przyczyny zaburzeń lękowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że...
- Lęk napadowy i uogólniony - jakie są różnice?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień