Przyszła mama tętno płodu sprawdzi sama
Zacznie się od prezentacji i szkoleń - to w przyszły poniedziałek. A później dwa aparaty do domowego monitorowania kardiotokograficznego płodu (KTG) będą dostępne dla przyszłych mam.
Aparaty pojawią się w szpitalu MSW w Bydgoszczy, który jako pierwszy w regionie chce wprowadzić taką innowację i umożliwić zdalne monitorowanie płodu.
Monitoring przez całą dobę
- To mobilne urządzenie rejestruje pracę serca dziecka i czynność skurczową macicy podczas ciąży. Przyszła mama może słyszeć akcję serca, a opis badania jest przekazywany online do działającego całą dobę Centrum Zdalnej Opieki Medycznej. Tam z kolei wyniki badania odbiera personel, interpretuje je i podejmuje działania - wysyła SMS do kobiety z informacją, że wszystko jest w porządku lub, jeśli to konieczne, że musi się zgłosić do lekarza albo - w sytuacji zagrożenia - dysponuje na miejsce karetkę - mówi dr nauk med. Marek Lewandowski, dyrektor placówki. - Urządzenie jest niewielkie i bardzo proste w obsłudze. Od poniedziałku będzie można je u nas wypożyczyć - dostępne będą dwa, które mamy w ramach umowy z producentem. Niestety będziemy je wypożyczać komercyjnie. Komercyjnie, to znaczy za 30 złotych za dobę.
- Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia tego nie refunduje. Liczę jednak, że kiedyś się to zmieni.
Program pilotażowy, ale rozwojowy
Urządzenie będzie można wypożyczyć na przykład na tydzień. - Ten program chcemy potraktować jako pilotażowy - mówi dyrektor szpitala MSW. - Jeśli spotka się z dużym zainteresowaniem możliwe, że udostępnimy więcej aparatów. W planach jest też specjalna aplikacja na smartfona. Ale to z czasem. Myślę, że trzeba wychodzić na przeciw nowym technologiom.
W regionie będzie to pierwszy szpital posiadający domowe KTG, ale w Polsce od stycznia tego roku urządzeniami dysponuje także Wojewódzki Szpital Zespolony im. St. Rybickiego w Skierniewicach.
Do tematu wrócimy.