Przysięgi członków trybunału kanonizacyjnego. Z krakowskiego Kazimierza na ołtarze

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Grażyna Starzak

Przysięgi członków trybunału kanonizacyjnego. Z krakowskiego Kazimierza na ołtarze

Grażyna Starzak

Proces kanonizacyjny duchownych, którzy zginęli w niemieckich obozach. W kolejce po aureole czekają męczennicy komunizmu.

Rozpoczął się proces kanonizacyjny czterech członków zakonu augustianów z kościoła św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu. Członkowie trybunału kanonizacyjnego przysięgali we wtorek, że „zachowają w tajemnicy zeznania świadków” i „nie przyjmą żadnych darów” od stron procesu. Przysięgi wysłuchał abp Marek Jędraszewski, który uroczyście otworzył proces.

Trybunał tworzą wybitni członkowie zakonu augustianów i wytrawni znawcy kościelnej procedury kanonizacyjnej. To pozwala sądzić, że ojcowie Wilhelm Gaczek, Adam Olszewski, Tadeusz Wilucki i brat Kazimierz Lipka, zamordowani w czasie II wojny światowej w niemieckich obozach koncentracyjnych, nie będą długo czekać na aureolę.

Ojciec Wilhelm Gaczek był przed II wojną prowincjałem augustianów, proboszczem parafii w Krakowie-Prokocimiu i znanym społecznikiem. Za swoje zasługi otrzymał honorowe obywatelstwo Prokocimia. Jego postać upamiętnia pomnik stojący przed kościołem św. Mikołaja przy ul. Górników. Aresztowany przez Niemców o. Gaczek w więzieniu spędził 46 dni. Następnie przewieziono go do Auschwitz. Zmarł z wycieńczenia po 14 dniach, 14 listopada 1941 r.

Czytaj więcej:

  • Kto i kiedy podjął decyzję o przygotowaniu i przeprowadzeniu procesu beatyfikacyjnego męczenników komunizmu
  • Trwają przygotowania do kolejnego procesu beatyfikacyjnego męczenników.
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.