Józef Lonczak

Przybywa upadłości konsumenckich. Do maja br. na Podkarpaciu zbankrutowało 285 osób, a przyczyną może być rozwód i utrata pracy

Przybywa upadłości konsumenckich, a przyczyną może być rozwód, utrata pracy lub kłopoty zdrowotne. Fot. Krzysztof Kapica Przybywa upadłości konsumenckich, a przyczyną może być rozwód, utrata pracy lub kłopoty zdrowotne.
Józef Lonczak

Tylko do maja 2021 r. w woj. podkarpackim zbankrutowało 285 osób. Okazuje się, że tegorocznym rekordzistą-bankrutem z naszego regionu jest 62-letni mieszkaniec Przemyśla, który nie był już w stanie spłacić ponad 2 mln zł zobowiązań - wynika z danych zgromadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

Według Biura Informacji Kredytowej Rekordziści z woj. podkarpackiego tylko do maja 2021 r. liczba upadłości w województwie podkarpackim to 285 z łączną kwotą zaległości 20 751 651 zł. Wśród trójki największych dłużników są jeszcze dwie panie; 44-letnia mieszkanka pow. stalowowolskiego z kwotą długi nieco ponad 1 mln zł i 50-latka z Rzeszowa z długiem ponad 630 tys. zł.

Nie jesteśmy rekordzistami

Jednak to nie mieszkańcy Podkarpacia są największymi dłużnikami w kraju. Tegoroczny rekordzista ma 62 lata i niemal 8,4 mln zł długów (ma osiem zobowiązań) i pochodzi z Mazowsza. Kolejnym dłużnikiem jest 54-letnia kobieta z Warszawy że zobowiązaniami ponad 5,8 mln zł. Trzecia pozycję zajmuje 54-latka, mieszkanka Krakowa, której niespłacone zobowiązania przekroczyły 3,3 mln zł.

Tegoroczni bankruci z całej Polski są łącznie winni bankom i innym wierzycielom co najmniej 689 mln zł. Przez pierwszych pięć miesięcy tego roku upadłość konsumencką ogłosiło już niemal tyle osób, co w całym 2019 r. To rezultat uproszczenia prawa, które zmieniło się 24 marca 2020 r. Nowe regulacje umożliwiają ogłoszenie upadłości również osobom, które przyczyniły się do powstania swoich długów, a także dłużnikom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą – tłumaczy Diana Borowiecka, starszy specjalista ds. PR w BIG InfoMonitor.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Polski,
  • codzienne wydanie Polski,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Józef Lonczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.