Przesiadamy się na rowery. Dla zdrowia
Mieszkańcy gminy są bardzo zadowoleni z wybudowanej ścieżki rowerowej. - To była jedna z naszych najlepszych inwestycji - twierdzi wójt gminy Dobre Stefan Śpibida.
Tu jednak sprawy trochę się komplikują. Wójt wystąpił do właścicieli gruntów przy tej drodze z propozycją wykupienia wąskiego pasa na ścieżkę rowerową. Część rolników wyraziła zgodę, ale nie wszyscy.
- W tej sytuacji wystąpiłem do starosty o odstąpienia pasa drogi powiatowej na rzecz gminy. Na tę ścieżkę chcemy przeznaczyć 400 tysięcy złotych z naszego budżetu, a jak tylko marszałek ogłosi nowe konkursy, wystąpimy o dotacje na ten cel - zapewnia wójt.
Ścieżka rowerowa to ważny punkt w planach zmierzających do poprawy środowiska przyrodniczego. Mniej samochodów na drogach, mniej spalin.
Są też inne zamierzenia. Gmina przesłała do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu wnioski o udzielenie dotacji na realizację zadań pn. „Zadrzewianie gminy Dobre” oraz „Demontaż, transport i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest”. Wnioski rozpatrzone zostały pozytywnie.
W pierwszym przypadku planuje się posadzenie 240 sztuk drzew - głównie klonów, wzdłuż dróg gminnych. Nasadzenia mają na celu uzupełnienie drzewostanu, niszczonego działaniem niekorzystnych warunków pogodowych - m.in. suszą, chorób i szkodników. Dla przykładu: w ubiegłym roku na 300 posadzonych drzew ok. 25 proc. uległo zniszczeniu, głównie właśnie przez suszę.
Na realizację tego zadania gmina Dobre otrzymała promesę udzielenia dotacji, opiewającą na kwotę 10 tys. zł. Ale w gminnej kasie też są pieniądze na ten cel.
Z kolei realizacja zadania polegającego na demontażu, transporcie i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest umożliwi usunięcie ponad 46 ton tego niebezpiecznego materiału. Na ten cel gmina dostała ok. 45 tys. zł, co pozwoli zrealizować w tym roku ok. 30 wniosków od właścicieli posesji.