OPR. WG

Przeprowadzka za pracą? Sprawdź, jak to sprawnie zrobić

Przeprowadzka za pracą? Sprawdź, jak to sprawnie zrobić Fot. Infografika Tomasz Frączek, fot. 123rf
OPR. WG

Podjęcie decyzji o przeprowadzce oznacza ogromne zmiany i wpłynie nie tylko na Ciebie, ale także na Twoją rodzinę, która będzie musiała przystosować się do nowej sytuacji. Dlatego upewnij się, że jesteś na to gotowy.

Powodów takiej decyzji może być wiele. Jedni mają dość miasta i potrzebują świeżego powietrza oraz zmiany na nieco mniejsze miasto. Inni zmagają się z problemami w pewnych obszarach życia i potrzebują zacząć wszystko od nowa. Może się też okazać, że stanowisko, o jakie się ubiegamy, nie jest dostępne w naszej okolicy. Ewentualnie to pracodawca może nalegać na przeprowadzkę.
Aby przeprowadzka przebiegła gładko, w każdym przypadku należy stosować się do tych samych zaleceń.

Wybór miejsca docelowego

Jeśli przeprowadzka była naszym pomysłem, to wybór miejsca docelowego będzie najtrudniejszym zadaniem. Jeśli w innym mieście czeka na nas grupa znajomych, na pewno ułatwi to proces aklimatyzacji. Będziemy mogli bowiem skorzystać z ich rad w zakresie wyboru miejsca zamieszkania, miejscowych szkół dla dzieci czy transportu. Czasami mogą oni także być w stanie pomóc nam znaleźć nową posadę.

Przeprowadzka za pracą? Sprawdź, jak to sprawnie zrobić
Infografika Tomasz Frączek, fot. 123rf

Dokładne przeanalizowanie dostępnych ofert przed podjęciem tej życiowej decyzji zwiększa szanse, że będzie ona właściwa. Oprócz oczywistych aspektów, takich jak szkoły, warunki mieszkaniowe i rekreacyjne, warto zwrócić uwagę na rynek pracy - czy oprócz pracodawcy, do którego chcemy aplikować, znajdziemy inne oferty w naszym zawodzie?

Należy uważać, aby nie stwarzać od początku wrażenia osoby desperacko szukającej towarzystwa

Bardzo ważne jest uporządkowanie sytuacji zawodowej w nowym miejscu przed przystąpieniem do przeprowadzki. Wynajem lub kupno nieruchomości bez długoterminowej gwarancji zatrudnienia może postawić nas w bardzo trudnej sytuacji. Jeśli uważamy, że potencjalni pracodawcy będą brać pod uwagę tylko miejscowych kandydatów, zapewnijmy ich w swoim liście motywacyjnym o zamiarze przeprowadzenia się, gdy tylko dostaniemy pracę.

Przeprowadzka wraz z pracodawcą

Czasami zmiana miejsca zamieszkania zostaje na nas wymuszona przez pracodawcę, który zmienia siedzibę. W takiej sytuacji pracownik ma najczęściej kilka tygodni, żeby się zastanowić. Należy wykorzystać ten czas mądrze, aby podjąć świadomą decyzję. Zastosowanie mają te same zasady, co przy samodzielnej decyzji o przeprowadzce.

Jeśli zdecydujemy się przeprowadzić za pracodawcą, sprawdźmy, jakie wsparcie finansowe oferuje w celu pokrycia kosztów z tym związanych. Może ono obejmować dofinansowanie kosztów przeprowadzki, wyższych rat spłaty kredytu hipotecznego, kosztów tymczasowego zakwaterowania, a nawet pożyczki pomostowej na zakup mieszkania. Warto porozmawiać w firmie z osobami ds. kadr i upewnić się przed podjęciem ostatecznej decyzji, że mamy pełen obraz sytuacji.

Adaptacja do nowego otoczenia

Budowanie nowej sieci znajomych od podstaw jest zawsze trudne. Warto wtedy użyć swojej wyobraźni, żeby znaleźć sposób, w jaki możemy włączyć się w życie lokalnej społeczności i zintegrować z nowymi sąsiadami. Dobrym punktem wyjścia są kluby sportowe czy kurs tańca, w których możemy spotkać wiele osób o podobnych upodobaniach. Jeśli mamy dzieci, poznamy innych rodziców poprzez zajęcia szkolne.

Nowi współpracownicy to środowisko, z którym naturalnie będziemy się integrować. Należy jednak uważać, aby nie stwarzać od początku wrażenia osoby desperacko szukającej towarzystwa. W przypadku przeprowadzki z partnerem lub partnerką sieć potencjalnych znajomych możemy rozszerzyć o kontakty z jej/jego współpracownikami.

OPR. WG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.