Prostytucja wśród dzieci także w Świeciu i okolicach
Prostytucja wśród dzieci także w Świeciu i okolicach. Głównie dziewczęta mają na koncie poważne przestępstwa.
Wynika to z analizy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu, która wydaje dzieciom tzw. orzeczenia o niedostosowaniu społecznym oraz zagrożeniu tym zjawiskiem. W 2016 roku Poradnia wystawiła 46 orzeczeń o wysokim prawdopodobieństwie zejścia na złą drogę oraz 17 już to stwierdzających.
Ośmiu uczniów z drugiej grupy uczy się w szkołach ponadgimnazjalnych, siedmiu w gimnazjach, a dwóch w szkołach podstawowych powiatu świeckiego.
- Osoby z orzeczeniem o niedostosowaniu społecznym mają na koncie poważne przestępstwa, a zagrożone: ucieczki z domu, uzależnienia - wylicza Hanna Jurek, dyrektor PPP w Świeciu.
Zwraca przy tym uwagę, że 3/4 dzieci z takimi problemami stanowią dziewczęta oraz że nie wywodzą się one tylko z tzw. rodzin dysfunkcyjnych, np. dotkniętych alkoholizmem.
- Ucieczka z domu, prostytucja, życie na melinie... takie problemy stwarzają też dziewczęta z tzw. dobrych domów - mówi Hanna Jurek.
Orzeczenie o niedostosowaniu społecznym ma im pomóc wrócić na dobrą drogę. - Uruchamia ono cały system pomocy - podkreśla Hanna Jurek. - Zaangażowane są nie tylko szkoły. Młody człowiek zostaje objęty socjoterapią, podczas której uczy się przyjęcia ogólnie akceptowalnych zasad. Umożliwiamy też terapie indywidualne, a czasem zalecamy odseparowanie ucznia od demoralizującego środowiska. Mamy szereg sposobów, żeby pomóc młodzieży wyjść z kłopotów i często udaje się to z tak nieprawdopodobnym skutkiem, że sami jesteśmy zaskoczeni.
Zagrożeni są zwłaszcza gimnazjaliści. - 13, 14 lat - uściśla pani dyrektor. - W tym wieku opinie rodziców przestają się liczyć, najważniejsza jest przynależność do jakiejś grupy. Można trafić na niebezpieczny grunt.