Rozmowa z prof. nadzw. dr. hab. Czesławem Kłakiem - dziekanem, dyrektorem Kolegium Prawa WSPiA, Rzeszowska Szkoła Wyższa.
Krajowa Rada Prokuratorów przygotowała projekt zasad etycznych dla prokuratorów. Nowe zasady mówią m.in. o tym, że tylko prokurator generalny, szef danej prokuratury lub inny upoważniony prokurator będą mogli wypowiadać się na temat działania jej struktur. Jeśli zrobi to inny prokurator, np. komentując zmiany nowych przepisów, będzie za to ścigany. To dobre rozwiązanie?
Prokuratura zbudowana jest na zasadzie hierarchicznego podporządkowania. To osoba kierująca daną jednostką organizacyjną prokuratury odpowiedzialna jest za przekazywanie informacji dotyczących jej działalności, ewentualnie może to czynić rzecznik prasowy. Nie widzę w tym rozwiązaniu niczego niewłaściwego, wręcz przeciwnie - pozwoli ono na uniknięcie sytuacji, w której w przestrzeni publicznej pojawiają się sprzeczne informacje, czy też informacje, które nie powinny być ujawnione.
W dalszej części rozmowy przeczytasz m.in. czy zmiany w przepisach dotyczących prokuratorów przyniosą coś zwykłemu obywatelowi
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień