Prognoza życia nam się skróciła. Winne ubiegłoroczne mrozy?
Duża liczba zgonów w ubiegłym roku oznacza gorsze prognozy dalszego średniego trwania życia. To ma wpływ na wysokość emerytur.
GUS opublikował tablice średniego dalszego trwania życia. Są mniej korzystne od ubiegłorocznych. Tablice trwania życia, wyrażają średnią liczbę lat, jaką ma do przeżycia osoba w określonym wieku, przy założeniu, że umieralność będzie taka sama, jak w okresie, dla którego opracowano tablice.
Na to, że nowe tablice pokazują perspektywę krótszego życia wpływ miała wysoka liczba zgonów w ubiegłym roku - 403,5 tys. Jeszcze więcej zgonów było w 1991 r. - 404 tys.
- Jeśli porównamy tegoroczne dane z rokiem poprzednim okazuje się, że życie rodaków skróciło się statystycznie o ponad miesiąc - zauważa dr Dominik Śliwicki, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. - Może to być efekt tego, że w 2017 roku zmarło więcej osób niż w roku poprzednim, jak również zdecydowanego zwiększenia się liczby seniorów.
Nie tak dawno, w 2015 r., także mieliśmy do czynienia ze skróceniem się perspektywy dalszego trwania życia. Czy więc mamy powody do niepokoju? Czy nasze życie zamiast wydłużać zaczęło się skracać? Czytaj w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień