Prof. Piotr Gutowski: Uniwersytet po reformie może już nie być tym samym uniwersytetem
Z prof. Piotrem Gutowskim, kierownikiem Katedry Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej KUL, członkiem 12-osobowego Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rozmawia Aleksandra Dunajska
Ekspertyza Biura Analiz Sejmowych autorstwa dra hab. Jarosława Szymanka wskazuje, że gdyby nowa ustawa o szkolnictwie wyższym weszła w życie, UMCS mógłby nie znaleźć się w gronie uczelni akademickich. Co więcej - zarówno UMCS jak i UP mogłyby stracić nazwy „uniwersytet” na rzecz „akademii”.
Autor opierał się na wynikach zeszłorocznej kategoryzacji uczelni. Ministerstwo nauki uspokaja, że analiza „odnosi się do nieaktualnej wersji projektu”, a o ostatecznej pozycji uczelni zdecyduje nie kategoryzacja z 2017, ale z 2021 roku. Jednak mniejsze uczelnie nadal obawiają się skutków nowych regulacji. Czy słusznie?
Zgodnie z projektem ustawy, uczelnia będzie akademicką, jeżeli posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej albo artystycznej. Trzeba jednak pamiętać, że kolejna kategoryzacja będzie przeprowadzana inaczej niż dotychczasowe. Ma dotyczyć nie jednostek naukowych (głównie wydziałów), ale kierunków czy dyscyplin naukowych. Ważne jest także, że obecna kategoria B zostanie rozbita na B i B+.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień