Prof. Mackiewicz: Prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa będzie we wrześniu. Pierwszy pacjent będzie mógł ją dostać za 8 miesięcy

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

Prof. Mackiewicz: Prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa będzie we wrześniu. Pierwszy pacjent będzie mógł ją dostać za 8 miesięcy

Błażej Dąbkowski

Już we wrześniu może być gotowy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. - Jeśli uda się nam zdobyć 15 milionów złotych, będzie można ją podać pierwszemu pacjentowi już za 8 miesięcy – mówi prof. Andrzej Mackiewicz, onkolog i immunolog, który wraz z z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pracuje nad powstaniem szczepionki na koronawirusa.

Profesor Andrzej Mackiewicz wraz ze swoją grupą naukowców znani są już z opracowania szczepionki na czerniaka, która pomaga setkom chorych onkologicznie. Od kilku miesięcy podejmują próbę stworzenia szczepionki na koronawirusa. Wszystko wskazuje na to, że próby te zakończą się powodzeniem, bowiem już we wrześniu gotowy będzie jej prototyp.

Szczepionka na koronawirusa? Skonstruują sztucznego wirusa

- To nie jest tak, że naszą pracę zaczęliśmy wczoraj. Cała nasza koncepcja szczepionki na koronawirusa oparta jest na tych rakowych, które już wcześniej stworzyliśmy. To praktycznie ta sama technologia, ale zamiast korzystania z komórek rakowych, konstruujemy sztucznego wirusa, który będzie zawierał system do aktywacji układu odpornościowego. Musimy jeszcze dokonać drobnych zmian, ale to w zasadzie wszystko – tłumaczy wybitny poznański onkolog i immunolog.

Czytaj też: W Poznaniu powstaje szczepionka na koronawirusa. Profesor Mackiewicz: "Myślę, że w ciągu roku podamy ją pierwszym osobom"

Prof. Mackiewicz mówi, że wiele szczepionek na koronawirusa, nad którymi obecnie pracują naukowcy na całym świecie, bazuje na istniejących już technologiach.

- Niektórzy pracują na szczepionce na SARS-CoV-1, modyfikując kwasy nukleinowe. Dlatego ich koncepcja jest stosunkowa prosta w porównaniu do tego, co my robimy

– wyjaśnia.

Polska szczepionka będzie technologicznie bardziej zaawansowana niż te, nad którymi pracują koncerny amerykańskie czy chińskie. - Oni wstrzykują pacjentowi kwas rybonukleinowy, na którego bazie powstają białka koronawirusa. Dopiero w mięśniu zaczyna się produkcja białka czy białek wirusa. Nie wiemy jednak, jak długo po podaniu takiej szczepionki organizm będzie odporny – tłumaczy prof. Mackiewicz. Immunolog dodaje, że po podaniu polskiej szczepionki w organizmie będzie dochodzić do tworzenia się przeciwciał blokujących wnikanie koronawirusa do komórek oraz indukcji innych mechanizmów, których nie generują pozostałe szczepionki.

W tej chwili zespół poznańskiego naukowca ma już praktycznie całą linię produkcyjną. Ale konstrukcja szczepionki i jej przetestowanie przed podaniem ludziom nie będzie możliwe bez 15 milionów złotych. - Te pieniądze są niezbędne do tego, by ustawić całą produkcję. Za wytwarzaniem szczepionki idą odpowiednie przepisy i zgody wszystkich agencji regulatorowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. W związku z tym, że szczepionka jest komórkowa będzie też potrzeba utworzenia odpowiednich banków komórek – opowiada prof. Mackiewicz.

Sprawdź również: Epidemia koronawirusa w Polsce nie wygasa. Jesienią czeka nas druga fala zachorowań?

Szczepionka już za 8 miesięcy

Profilaktyczna szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, nad którą pracuje poznański zespół ma być podawana osobom zdrowym, tak, by zapobiec rozwojowi choroby COVID-19 po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Jak przewiduje prof. Mackiewicz, jeśli znajdą się brakujące pieniądze, pierwszy pacjent będzie mógł otrzymać szczepionkę już za 8 miesięcy.

- Najpierw będziemy musieli przeprowadzić badania kliniczne u ludzi, to oni jako pierwsi odniosą korzyść zdrowotną. Później będzie starać się o uzyskanie licencji, która pozwoli na wprowadzenie szczepionkę do obrotu

– podkreśla.

Niestety, w tej chwili zespół pracujący nad szczepionką może liczyć wyłącznie na środki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a także prywatne prof. Mackiewicza.

Obecnie na świecie sprawdzanych jest ponad 140 różnych potencjalnych preparatów szczepionkowych, wśród nich już kilkanaście na etapie badań klinicznych na ludziach. W tej grupie dwa produkty uzyskały już licencję, kilka jest w trzeciej fazie badań klinicznych. W przypadku szczepionki przeciw COVID-19, ze względu na skalę prowadzonych badań, szansa powodzenia jest większa.

---------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.