Procesje na ulicach

Czytaj dalej
Magdalena Rubaszewska

Procesje na ulicach

Magdalena Rubaszewska

W łódzkich parafiach obchodzono wczoraj Boże Ciało.

Ulice miasta przemierzały procesje eucharystyczne. Największa z nich wyruszyła z bazyliki archikatedralnej w Łodzi, po mszy odprawionej przez biskupa Adama Lepę. Uczestnicy procesji szli ul. Piotrkowską, ul. Czerwoną, ul. Wólczańską i ul. ks. Skorupki do katedry. Cztery ołtarze, przy których procesja zatrzymywała się, zbudowali i udekorowali: siostry urszulanki, młodzież i ministranci, Rycerze Jana Pawła II i Duszpasterstwo Akademickie.

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt Kościoła katolickiego. Pełna nazywa brzmi: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Przypada sześćdziesiąt dni po Wielkanocy. Ustanowiono je na pamiątkę cudu w Bolsenie we Włoszech w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem, zaczęła krwawić.

Dzisiaj w mieście trasę procesji często wyznaczają rozwieszone na ulicach kolorowe wstążki. Ołtarze, a na czas obchodów buduje się ich cztery i czyta przy nich Ewangelię, są dekorowane kwiatami, gałęziami drzew i krzewów, obrazami. Wielu łodzian, których domy znajdują się na trasie procesji, ustawia ołtarzyki w oknach.

W regionie łódzkim odbywają się jedne z najefektowniejszych i najsłynniejszych uroczystości Bożego Ciała, na które zjeżdżają się turyści nie tylko z Polski. Odwiedzają Łowicz, gdzie uczestnicy procesji są ubrani w stroje ludowe. Ale silną konkurencją dla Łowicza stał się Spycimierz niedaleko Uniejowa. Tam na dwu-kilometrowym odcinku drogi parafianie układają wzorzyste, bajecznie kolorowe dywany. Z całych kwiatów, ich płatków, liści, kłosów zbóż, kory drzew, gałązek, usypuje się nie tylko roślinne kompozycje, ale i symbole, obrazy religijne, budowle. Po wielobarwnych kobiercach idzie potem procesja. Tradycja ta liczy już 200 lat, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Magdalena Rubaszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.