Prezydent Bruski wzywa marszałka Całbeckiego do debaty na temat roli Bydgoszczy w strategii rozwoju województwa

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Szymon Spandowski

Prezydent Bruski wzywa marszałka Całbeckiego do debaty na temat roli Bydgoszczy w strategii rozwoju województwa

Szymon Spandowski

Prezydent Rafał Bruski uważa, że przygotowana właśnie strategia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego na przyszłą dekadę, nie docenia potencjału Bydgoszczy. Zaprosił więc marszałka Piotra Całbeckiego na specjalną sesję Rady Miasta Bydgoszczy. Czy prezydent Bydgoszczy ma rację?

"Człowiek w centrum uwagi", "Strategia przyspieszenia" - oto główne hasła strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego na najbliższą dekadę. A nawet na dłużej. Zgodnie z planem ma ona bowiem wprowadzić nasz region do grona najlepiej rozwiniętych w kraju.

Doprowadzić nas do tego mają przede wszystkim dobrze wykształceni i silnie zmotywowani młodzi ludzie, wysoko wykwalifikowani i dobrze wynagradzani. Oni i pozostali mieszkańcy województwa mają w przyszłości pracować w różnych gałęziach gospodarki odbudowanej po zapaści spowodowanej pandemią. Będą korzystali z sieci dobrych połączeń kolejowych, drogowych, oraz intensywnie rozwijanego transportu publicznego. Mają się także cieszyć doskonałym powietrzem.

Zgodnie z założeniami strategii, stan środowiska naturalnego ma być magnesem przyciągającym do nas mieszkańców innych regionów. Dokument, zanim wejdzie w życie, będzie konsultowany. Swoje uwagi zgłosił już prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

"Z dużą nadzieją zapoznałem się przez Pana Marszałka projektem nowej strategii rozwoju województwa o ambitnej nazwie Strategia Przyspieszenia 2030+. Jako samorząd wnosiliśmy na etapie konsultacji założeń do strategii szereg ważnych uwag oczekując ich przeanalizowania i uwzględnienia. Każda z tych uwaga zawierała ich szczegółowe uzasadnienie. Niestety opublikowany projekt Strategii nie tylko ich nie uwzględnił, lecz więc zawiera zapisy ze stanem faktycznym i procesami rozwojowymi, które w rzeczywistości mają miejsce".

Dalej gospodarz Bydgoszczy, w opublikowanym m.in. na Facebooku liście do marszałka Całbeckiego pisze ten dokument do przyspieszenia rozwoju regionu nie doprowadzi, ponieważ, podobnie jak poprzednie strategie, nie uwzględnia potencjału Bydgoszczy oraz gmin ościennych. Zaproponował w związku z tym marszałkowi publiczną debatę i zaprosił go na specjalną sesję Rady Miasta Bydgoszczy, jaką obiecał zwołać po uzgodnieniu terminów.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Polski,
  • codzienne wydanie Polski,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.