Prezes schowany przed wyborami [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Roman Laudański

Prezes schowany przed wyborami [rozmowa]

Roman Laudański

Rozmowa z dr Magdaleną Nowak-Paralusz, politolożką i socjolożką z WSB w Toruniu.

Politycy, którym najmniej ufamy, to Janusz Korwin-Mikke (71,1 proc.), Grzegorz Schetyna (61,9 proc.) i Jarosław Kaczyński (54,7 proc.).
Wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego bardzo mocno uderzają w cudzoziemców i w kobiety. Takie hasła nie przystają do XXI wieku. Korwin-Mikke zawsze miał niskie notowania, a po tych wypowiedziach - nie ufa mu jeszcze więcej badanych.

Co z prezesem PiS?
Do tych rankingów podchodźmy z przymrużeniem oka, ale Jarosławowi Kaczyńskiemu poprawił się wyniki. Teraz widzimy bardzo mocne wycofanie się prezesa, to kolejne zagranie przy kampanii wyborczej. On miał kiedyś tak silny elektorat negatywy jak Grzegorz Schetyna, a nawet jeszcze większy. Schetyna się nie wycofał, a Kaczyński zrozumiał, że tylko w ten sposób zapewni PiS sprawowanie władzy.

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem Polaków (41,6 proc. mu ufa, a 43,6 proc. - nie ufa), choć traci. Na dodatek cieszy się większym zaufaniem niż PiS.
Zazwyczaj wszyscy wcześniejsi prezydenci mieli lepsze notowania niż partie, z których się wywodzili. Wydaje nam się, że rola prezydenta w polityce jest nieco inna niż rządzących. Od kilku miesięcy widać wycofanie się z debaty publicznej osób z otoczenia prezydenta. Nawet PiS mniej go angażuje, bo trwa kampania wyborcza, choć oficjalnie nie została ogłoszona. PiS stara się uniknąć błędu PO, która pięć lat temu straciła w wyborach prezydenta. Wtedy Bronisław Komorowski przegrał, choć miał wygrać w cuglach. To celowa taktyka. Prezydent zabiera głos w wyważony sposób, dlatego nie ma czym polaryzować Polaków.

Zapraszamy do czytania pełnej wersji rozmowy.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Roman Laudański

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.