Prezes musi czy powinien odejść? [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Krystian Dobuszyński
Roman Laudański

Prezes musi czy powinien odejść? [rozmowa]

Roman Laudański

Przez pięć lat poparcie dla PiS rosło i utrzymywało się na wysokim poziomie, a Zjednoczona Prawica wygrywała wybory. Od dwóch tygodni PiS traci w sondażach.

- Złamanie tzw. kompromisu aborcyjnego przez Trybunał Konstytucyjny i rządzących miało wpływ na sondaże – mówi dr hab. Janusz Golinowski, politolog z UKW w Bydgoszczy. - PiS, jako główny winowajca, jest postrzegany jako ten, który zagraża tysiącom Polek. Duży rozłam wobec werdyktu Trybunału i propozycji prezydenta panuje również wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. To sprawia wrażenie chaosu.

Ostatnie wydarzenia, jak zauważa dr hab. Magdalena Mateja, medioznawczyni z UMK w Toruniu pokazują, że PiS straciło wizerunek niezłomnej partii idącej niczym taran przez polską politykę. - Ci, którzy do tej pory popierali PiS, byli przekonani o sprawczości tej partii. PiS obiecał transfery socjalne i je zrealizował. PiS mówił o reformie oświaty – i ją realizuje. A od roku widzimy, że PiS jedno mówi, a drugie robi. Pęka mit wszechmocnej partii twardej niczym beton. Nieudolne działanie wokół pandemii mają na to również wpływ, Jednak ten wizerunek skruszyły przede wszystkim kobiety. Już w roku 2016 widziałam transparent: “niestety, ten rząd obalą kobiety”. Kobiety stały się tamą, o którą rozbijają się coraz słabsze fale PiS. Wszystkie reformy podejmowane przez PiS, nawet przy argumentacji, że to dla dobra polskich kobiet i rodzin, były działaniami antyemancypacyjnym. Były próbą przywrócenia XIX-wiecznego porządku tradycyjnej rodziny, w której kobieta wychowuje gromadkę dzieci i nie występuje w przestrzeni publicznej. Także szkolnictwo PiS przywrócił do modelu XIX-wiecznego, zarówno od względem sposobu jaki i modelu kształcenia. Te wszystkie działania były obliczone na kontrrewolucję obyczajową, a młode kobiety powiedziały: basta! Wsparli je mężczyźni napędzani hasłem anty-PiS.

Czy Jarosław Kaczyński musi odejść? Ulica domaga się tego w bardziej zdecydowany sposób. Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Roman Laudański

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.