Prawie co trzeci uprawniony z Podkarpacia aktywował bon turystyczny. W regionie można go wykorzystać w ponad 1000 miejsc

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Prawie co trzeci uprawniony z Podkarpacia aktywował bon turystyczny. W regionie można go wykorzystać w ponad 1000 miejsc

Norbert Ziętal

77 tys. bonów turystycznych aktywowano do tej pory w województwie podkarpackim. Z tej liczby 12 tys. wykorzystano w całości, czyli w kwocie 500 złotych. Do zrealizowania pozostało jeszcze ok. 140 tys. bonów.

W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 mln osób. Do tej pory aktywowano ich ponad 1,7 mln. W województwie podkarpackim uprawnionych do skorzystania z tej formy pomocy jest 217 tys. osób, z czego aktywowano dotychczas 77 tys. bonów, a całkowicie wykorzystano 12 tys.

Od sierpnia ubiegłego roku bonem można płacić za usługi turystyczne w całej Polsce. Bony są ważne do końca marca 2022 roku, niezależnie od tego, kiedy go aktywujemy. Co ważne, można z niego skorzystać nie tylko w wakacje, ale przez cały rok.

- Prawie co trzeci uprawniony z naszego województwa aktywował bon. W Podkarpackiem nieaktywowanych pozostało 140 tys. bonów na łączną kwotę przekraczająca 113 mln zł. Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w ponad tysiącu miejsc, a w całym kraju podmiotów turystycznych realizujących płatności bonem jest ponad 24 tys. Dotychczas najwięcej bonów aktywowano w województwie mazowieckim, ponad 269 tys. i w śląskim – 235 tys.

- mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych.

Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

- Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę - Ogólny, a następnie - Polski Bon Turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze - informuje rzecznik.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Polski,
  • codzienne wydanie Polski,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.