Praca zdalna z domu. Dwie trzecie pracowników odczuwa negatywne skutki takiego rozwiązania

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Norbert Ziętal

Praca zdalna z domu. Dwie trzecie pracowników odczuwa negatywne skutki takiego rozwiązania

Norbert Ziętal

Negatywne skutki pracy poza biurem dotykają średnio 63 proc. zatrudnionych - wynika z badań MultiSport Index 2020. Jednak im wyższa liczba dni w tygodniu przepracowanych w domu, tym wyższy wskaźnik negatywnych odpowiedzi.

Praca zdalna z domu powoli staje się powszechnością w Polsce. Obecnie, według badania MultiSport Index 2020, aż 40 proc. aktywnych zawodowo Polaków pracuje w warunkach domowych, a 64 proc. z nich przebywa na home office z powodu trwającej pandemii.

Wśród osób, które z powodu pracy zdalnej ograniczyły aktywność fizyczną, 74 proc. odczuło pogorszenie samopoczucia, 65 proc. zauważyło negatywny wpływ zmniejszonej liczby treningów na zdrowie, a 61 proc. na sylwetkę. Eksperci wskazują, że niższy poziom aktywności fizycznej wpływa w znacznym stopniu na poziom występowania i przebieg chorób cywilizacyjnych, które w czasie pandemii stały się jeszcze większym problemem.

CZYTAJ TEŻ: Barbara Smoczyńska, trenerka umiejętności psychospołecznych: Praca zdalna nie jest dla każdego

Jednak nie jest żadną tajemnicą, że część firm wykorzystuje pandemię, aby na stałe wyprowadzić z biur firm jak największą liczbę pracowników. Wielu z nich trafiło tam nagle, bo taka była potrzeba dynamicznie rozwijającej się sytuacji epidemiologicznej, jednak spora część może na zawsze pozostać w domach.

- Negatywne skutki pracy poza biurem dotykają średnio 63 proc. zatrudnionych. Im więcej dni tygodnia przepracowanych w domu, tym wyższy jest ten odsetek. W przypadku osób, które pracują zdalnie trzy, cztery dni w tygodniu, aż 74 proc. odczuwa negatywne konsekwencje pracy w warunkach domowych - podaje Benefit System.

Co ciekawe, aktywność fizyczna w znacznym stopniu wpływa na postrzeganie pracy zdalnej.

Jak wynika z badań dla Benefit System, w grupie osób, które są aktywne fizycznie, czyli korzystają z ruchu przynajmniej raz w miesiącu, 42 proc. przyznaje, że nie odczuwa żadnych negatywnych skutków home office. Tymczasem wśród pracowników, którzy nie ćwiczą, tylko 29 proc. deklaruje taką odpowiedź.

- Zdrowe nawyki i aktywny styl życia mają także istotny wpływ na sferę zawodową – wspierają efektywne zarządzanie czasem pracy, redukują absencję chorobową czy stres, który jest jedną z przodujących przyczyn wypalenia zawodowego. W czasie pandemii aż 79 proc. ćwiczących Polaków odczuwa pozytywny wpływ ruchu na samopoczucie i produktywność w pracy. Najnowsze badanie MultiSport Index 2020 pokazało, że aktywni pracownicy rzadziej zmagają się z negatywnymi skutkami pracy zdalnej. Największe różnice widoczne są w przypadku problemów zdrowotnych, związanych z prawidłowym odżywianiem czy też z poziomem stresu – komentuje Emilia Rogalewicz, członek zarządu Benefit Systems.

CZYTAJ TAKŻE: Największe bolączki Polaków na home office. Poznaj proste pomysły na uśmierzenie bólu

W Przemyślu większość przedstawicieli handlowych wielu firm pracuje z domu od lat. Dla nich taki rodzaj wykonywania obowiązków to nic nowego. Jak sobie radzą?

- Najważniejsze jest ustalenie sobie stałego rytmu dnia, tak jakbyśmy jeździli do pracy do biura. Wstawanie o stałej porze, praca w "godzinach pracy", a nie kiedy mamy ochotę. Zaletą pracy w domu jest to, że w każdej chwili możemy odejść od komputera i wyjść pobiegać, przejechać się rowerem czy choćby się po prostu przejść - mówi przedstawiciel handlowy z Przemyśla, pracujący w branży budowlanej.

Zaraz jednak dodaje, że podczas pracy w domu należy też zapewnić sobie odpowiednie warunki.

- Nie może to wersalka przed włączonym telewizorem, z laptopem na kolanach - zaznacza.

Aż 60 proc. zatrudnionych oczekuje od firm większego wsparcia w zakresie zdrowia i sportu. Mogą to być dofinansowania różnych form aktywności fizycznej, np. wykupienia karnetów do siłowni czy klubów fitness.

Badanie MultiSport Index 2020 „Aktywność fizyczna Polaków wymaga wsparcia” zostało zrealizowane przez Kantar na zlecenie Benefit Systems (twórcy Programu MultiSport).

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.