Powstaje film o latach 50. XX w. Częstochowie
Krzysztof Kasprzak, częstochowski filmowiec dokumentalista, dopełnia swój cykl filmów dokumentalnych o dekadach drugiej połowy XX wieku w Częstochowie.
Po latach 60., osobnym filmem o samym roku 1962, 70., 80. i 90 teraz powstaje film o latach 50.
W filmie znajdą się filmowe zapisy takich wydarzeń jak:
- budowa Stalowni Huty BB. W 1952 huta otrzymała imię Bolesława Bieruta, oddano walcownię i w nowej stalowni dokonano I spustu stali.
- W 1956 PKP - przybywa do Częstochowy pierwszy elektryczny pociąg
- 26 lutego 1950 - początek komunikacji autobusowej MPK zakup autobusów czerwono-kremowych Mavag produkcji węgierskiej. Uruchomiono 4 linie: 1- Pl Stalina-Raków, 2- Czestochowianka- Lisiniec, 7- Olsztyńska-Pułaskiego-Barbary, 8-Wyczerpy Dolne- Zacisze- Koszary.
- Odnowienie Ślubów Narodu na Jasnej Górze - 1956
- Oddanie do użytku linii tramwajowej - 1959
- 1.04.1955 - zmarł Antoni Krzemiński - pionier kinematografii polskiej.
- 16.04.1959 - zmarł Antoni Fertner - aktor. Zagrał w pierwszym fabularnym polskim filmie „Antoś po raz pierwszy w Warszawie” miał około 500 ról miał w swoim dorobku.
- 1955 - oddano Oś Pracy
- 1955 - Wyższą Szkołę Inżynuerską przekształcono w Politechnikę Częstochowską.
- Włókniarz zdobył Drużynowe Mistrzostwa Polski na żużlu - 6.09.1959
- Senator John Kennedy był na Jasnej Górze - 25.09.1955
- Wydarzenia Października 1956
- Rada Ministrów wydała rozporządzenie o powiększeniu powierzchni miasta od dnia 1.07.1952 roku. Dołączono wówczas : Liszkę Górną , Sabinów , Wypalanki, Błeszno, Kręciwilk, Mirów, Wyczerpy Dolne, Zacisze.
- 5.01.1956 do wieżowca przy POW wprowadzili się pierwsi mieszkańcy
- 22.07.55 Otwarto stadion Rakowa
- Nasze miasto zostało sfilmowane już w 1898 roku - opowiada Krzysztof Kasprzak. - Ekipa francuskich filmowców nakręcała materiał na Jasnej Górze i sfilmowała też kawałek miasta. Francuzi jeździli przez Częstochowę do Rosji, aby nakręcać tam materiały.
Najsłynniejszy częstochowski film z początków kinematografii to pożar zapałczarni z 1912 roku.
- Bracia Władysław i Antoni Krzemińscy zrobili ten film - mówi Kasprzak. - To był już ich dziewiąty film. Pochodzili z Łodzi. W Częstochowie mieli kino.
Krzysztof Kasprzak jest z wykształcenia inżynierem elektrykiem. Do filmu trafił przez telewizję. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku ubiegał się o licencję na prywatną, lokalną telewizję. I w pierwszym rozdaniu ją dostał. Ale już w drugim przepadł. Zajął się więc produkcją filmów dokumentalnych. Do interesu dokłada z innej działalności.
- Chcę zachować Częstochowę w ruchomych obrazach - zapewnia.
Za cykl "Pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy" dostał w ubiegłym tygodniu drugą nagrodą na VII Polonijnym Festiwalu Multimedialnym "Polskie Ojczyzny 2012". Dla telewizji RTL wyprodukował film o chłopaku, który wyniósł z pożaru niepełnosprawnego. W tym roku ukończył dwa filmy "Częstochowa 1962 rok" zmontowany z materiałów archiwalnych odnalezionych w Bielsku-Białej i "Zwykli ludzie niezwykłe sprawy - historia Solidarności częstochowskiej". Bardzo interesującym filmem jest "Spacer po Częstochowie" z udziałem m.in. Piotra Machalicy.
- Chciałbym zrobić film o polskiej rodzinie pod Częstochową, która ukrywała rodzinę żydowską i została za to zamordowana. Przeżyło tylko jedno, wtedy 10-letnie dziecko. Ten pan jeszcze żyje - mówi Krzysztof Kasprzak. - Mam pomysł na film o nieistniejącym już częstochowskim 27. Pułku Piechoty. I jeszcze o braciach Krzemińskich, ich częstochowskiej działalności.