Jak wyglądała Polska ponad 500 lat temu? Jaka była sieć dróg, do kogo należały miasta, wsie i jeziora, jak się wówczas nazywały? Jak wielkie były połacie lasów? Jak żyło się w Polsce ostatnich Jagiellonów i pierwszych królów elekcyjnych, zanim przyszły wielkie pożogi kozacka i szwedzka, które zniszczyły Rzeczpospolitą na wieki? Czy da się obraz tamtych czasów naukowo zrekonstruować i nam przybliżyć? Taka wielka próba zbliża się właśnie ku końcowi.
Z pewnością nie mieli pojęcia XVI-wieczni poborcy nadzwyczajnego podatku, uchwalanego przez Sejm Rzeczpospolitej na cele wojenne, że pracowicie przez nich spisywane miejscowości, łany, kwoty podatku etc. zostaną złożone w królewskich archiwach, zachowane w świetnym stanie przez ponad 400 lat i w odpowiednim momencie, tuż przed ich zniszczeniem - w ogniu pożogi powstania warszawskiego - skopiowane i wyedytowane.
Odwiedzili Kujawy, podróżując… rowerami, spotykając się z mieszkańcami i przyglądając się ziemi, której odsłonięciu sekretów przeszłości poświęcili kilka lat swojego życia.
W dalszej części artykułu:
- Jak powstawał atlas?
- Luki i niezgodności w rejestrach - skąd się wzięły?
- W czym nasi przodkowie podobni byli do nas?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień