Posłowie zdecydowali o ziemi
Posłowie przyjęli 31 marca ustawę o wstrzymaniu sprzedaży państwowych nieruchomości oraz o zmianie niektórych ustaw.
Czy są to korzystne rozwiązania dla rolników? - To zależy. Jeżeli chodzi o tych, którzy chcą zakupić ziemię rolną, na pewno tak - uważa Paweł Wienconek z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.
- Zgoła inna ocena nowej ustawy jest tych rolników, którzy w najbliższym czasie chcą swoje grunty sprzedać. Uważają oni, i słusznie, że ograniczenia, które wprowadzone zostały ustawą, zbyt mocno ingerują we własność prywatną, którą gwarantuje nam konstytucja RP - uważa.
Sprzedaż ziemi, którą dysponuje Agancja Nieruchomości Rolnych zostaje wstrzymana na 5 lat. Zakaz nie obejmie m.in.: nieruchomości przeznaczonych na cele inne niż rolne (np. parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowo-logistyczne, inwestycje transportowe, budownictwo mieszkaniowe, itp.), ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Poza rolnikami indywidualnymi ziemię kupią osoby bliskie sprzedającemu, jednostki samorządu terytorialnego i Skarb Państwa. W innych przypadkach zgodę na sprzedaż musi wyrazić prezes ANR. Po zakupie nieruchomości nabywający ma obowiązek osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz zakaz zbywania i wydzierżawiania zakupionej ziemi przez 10 lat. Ograniczeniom nie ma podlegać obrót siedliskami, czyli “grunty rolne zabudowane o powierzchni do 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie nowych przepisów, będą zajęte pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie (...)”.
Nowe przepisy oburzają pana Zdzisława z powiatu sepoleńskiego:
- Jak można zawłaszczać prawo do rozporządzania cudzą własnością? W ANR ograniczono sprzedaż, a pozwolono kupować kościołom! - denerwuje się rolnik.
- Jednym z wniosków przyjętych przez walne Zgromadzenie KPIR była propozycja wniesienia do ustawy zapisu o „nieingerowaniu w prawo własności i zapewnienia nietykalności w prywatnym obrocie ziemia rolną”. Większość rolników uważa, że cały proces obrotu ziemią rolną jest mocno „upaństwowiony” - komentuje Wienconek z KPIR.
Czy uchwalona ustawa wpłynie na ceny gruntów? -W początkowym okresie należy spodziewać się niewielkiego spadku cen ziemi rolnej, natomiast że w dłuższym przedziale czasowym ceny te wrócą do poziomu obecnego z tendencja wzrostową - przewiduje przedstawiciel Izby.