Posłowie zdecydowali o ziemi

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Agata Wodzień-Nowak

Posłowie zdecydowali o ziemi

Agata Wodzień-Nowak

Posłowie przyjęli 31 marca ustawę o wstrzymaniu sprzedaży państwowych nieruchomości oraz o zmianie niektórych ustaw.

Czy są to korzystne rozwiązania dla rolników? - To zależy. Jeżeli chodzi o tych, którzy chcą zakupić ziemię rolną, na pewno tak - uważa Paweł Wienconek z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

- Zgoła inna ocena nowej ustawy jest tych rolników, którzy w najbliższym czasie chcą swoje grunty sprzedać. Uważają oni, i słusznie, że ograniczenia, które wprowadzone zostały ustawą, zbyt mocno ingerują we własność prywatną, którą gwarantuje nam konstytucja RP - uważa.

Sprzedaż ziemi, którą dysponuje Agancja Nieruchomości Rolnych zostaje wstrzymana na 5 lat. Zakaz nie obejmie m.in.: nieruchomości przeznaczonych na cele inne niż rolne (np. parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowo-logistyczne, inwestycje transportowe, budownictwo mieszkaniowe, itp.), ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Poza rolnikami indywidualnymi ziemię kupią osoby bliskie sprzedającemu, jednostki samorządu terytorialnego i Skarb Państwa. W innych przypadkach zgodę na sprzedaż musi wyrazić prezes ANR. Po zakupie nieruchomości nabywający ma obowiązek osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz zakaz zbywania i wydzierżawiania zakupionej ziemi przez 10 lat. Ograniczeniom nie ma podlegać obrót siedliskami, czyli “grunty rolne zabudowane o powierzchni do 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie nowych przepisów, będą zajęte pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie (...)”.

Nowe przepisy oburzają pana Zdzisława z powiatu sepoleńskiego:

- Jak można zawłaszczać prawo do rozporządzania cudzą własnością? W ANR ograniczono sprzedaż, a pozwolono kupować kościołom! - denerwuje się rolnik.

- Jednym z wniosków przyjętych przez walne Zgromadzenie KPIR była propozycja wniesienia do ustawy zapisu o „nieingerowaniu w prawo własności i zapewnienia nietykalności w prywatnym obrocie ziemia rolną”. Większość rolników uważa, że cały proces obrotu ziemią rolną jest mocno „upaństwowiony” - komentuje Wienconek z KPIR.

Czy uchwalona ustawa wpłynie na ceny gruntów? -W początkowym okresie należy spodziewać się niewielkiego spadku cen ziemi rolnej, natomiast że w dłuższym przedziale czasowym ceny te wrócą do poziomu obecnego z tendencja wzrostową - przewiduje przedstawiciel Izby.

Agata Wodzień-Nowak

Od ponad 10 lat zajmuję się zawodowo tematyką rolnictwa, żywności, ogrodnictwa i społeczności wiejskiej.  


Za cel w swojej pracy w serwisie Strefa Agro stawiam sobie przekazywanie skomplikowanych zagadnień w sposób jasny, przystępny i zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców.


Jako redaktorka Strefy Agro piszę zarówno o aktualnych wydarzeniach, jak i o ponadczasowych trendach i wyzwaniach stojących przed rolnictwem. Interesują mnie również zagadnienia społeczne, jak współczesne postrzeganie rolnika czy te w bardzo praktyczny sposób związane z żywnością, np. prawidłowy sposób przechowywania jajek.


Chcę, by artykuły były interesujące zarówno dla rolników, jak i dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o tej ważnej dziedzinie.


Jak widzę współczesne polskie rolnictwo?


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję, a czasem mam wrażenie, że wręcz rewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. wojną na Ukrainie, unijnymi regulacjami. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczęli na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: agata.wodzien@polskapress.pl.


Krótko o mojej historii pracy dziennikarskiej


Dziennikarstwo jest ze mną od ponad 20 lat, kiedy swoje pierwsze kroki stawiałam w gazetkach szkolnych. Gdy pierwszy numer trafił w moje ręce, poczułam, że coś ciągnie mnie, by być z drugiej strony.


Najważniejszym doświadczeniem u progu pracy zawodowej było jednak 5 lat spędzonych w redakcji studenckiego Radia Uniwersytet. Jako reporterka i prowadząca program informacyjno-publicystyczny miałam znakomitą okazję  rozmawiać na antenie ze zróżnicowanymi, wspaniałymi gośćmi. 


Pracę zawodową od 2012 roku związałam z dziennikarstwem internetowym, pojawiając się także na łamach papierowych wydań Gazety Pomorskiej i innych tytułów Polska Press Grupy. Miałam tu również prawdziwą przyjemność prowadzić program rolniczy Agro Pomorska, co dało mi możliwość zdobycia doświadczeń pracy po obu stronach kamery. Dziś współtworzę redakcję serwisów tematycznych Polska Press Grupy. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.