Pojedziemy Toruńską po nowych szynach. Prace ruszą za kilka lat [infografika]
Na razie Zarząd Dróg Miejskich w Bydgoszczy ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji dla tego zadania.
Gruntowna przebudowa torowiska na ulicy Toruńskiej zakwalifikowana została do priorytetów modernizacji infrastruktury tramwajowej w całym mieście. Ratusz liczy na maksymalne dofinansowanie projektów szynowych, bo chce w najbliższych latach odnowić 8 kilometrów torów.
Do remontu wytypowano odcinek od ronda Toruńskiego do ulicy Spokojnej oraz od zajezdni tramwajowej do ulicy Spadzistej wraz z pętlą tramwajową „Stomil”.
- Realizacja zadania jest niezbędna - przyznał nam wcześniej Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy. - Zależy nam na przywróceniu prędkości eksploatacyjnej, przystosowaniu infrastruktury przystankowej i zajezdni tramwajowej do niskopodłogowego taboru i podniesieniu poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego - dodaje.
Poza pracami przy torowisku wybudowane zostaną nowe chodniki oraz powstanie ścieżka rowerowa na odcinku od Perłowej do granic miasta. Drogowcy przy ulicy Spadzistej chcą też wybudować parkingi typu Park&Ride. Ma to zachęcić kierowców z Łęgnowa i terenów podmiejskich do pozostawienia swojego samochodu i kontynuowania podróży do centrum komunikacją publiczną.
Ogłoszenie przetargu na wykonanie dokumentacji to dopiero jeden z pierwszych kroków przy tej inwestycji. Jej realizacja możliwa będzie dopiero za kilka lat. - Jesteśmy na początku drogi. Będziemy spokojnie się do niej przygotowywać - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.
- Gdy torowisko wraz z całą podbudową zostaną wymienione z pewnością transport tramwajowy będzie lepiej funkcjonował - dodaje.
Wykonawca, który wygra przetarg będzie musiał przygotować tzw. wielowariantową koncepcję programowo-przestrzenną. To dokument zawierający wszystkie szczegóły realizacji inwestycji. Później trzeba jeszcze uzyskać pozytywną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Inwestycja ma przebiegać w trybie „Zaprojektuj i buduj”, co ma usprawnić proces pomiędzy zdobyciem wszystkich pozwoleń, a przysłowiowym wbiciem pierwszej łopaty.
Poza modernizacją torowiska na Toruńskiej miasto w ramach projektów szynowych zamierza w niedalekiej przyszłości wybudować tory na ulicy Kujawskiej, połączyć torami Fordońską i Toruńską i przebudować trasę tramwajową na Gdańskiej od ulicy Kamiennej do Dwernickiego.
Zadania do realizacji w najbliższych latach w ramach tzw. projektów szynowych:
- Budowa torowiska wzdłuż ulicy Kujawskiej od r. Bernardyńskiego do r. Kujawskiego wraz z przebudową torowiska wzdłuż Wojska Polskiego, Toruńskiej, Bernardyńskiej i pętli tramwajowej przy Wojska Polskiego i Magnuszewskiej (razem 2 kilometry)
- Budowa mostu tramwajowego, łączącego ulice Toruńską i Fordońską (na wysokości ulicy Perłowej lub równolegle do mostu Kazimierza Wielkiego) (1,3 km)
- Przebudowa torowiska na ulicy Chodkiewicza (od ks. Wawrzyniaka do kard. Wyszyńskiego - w trakcie realizacji) (0,8 km)
- Przebudowa torowiska na ulicy Toruńskiej (od r. Toruńskiego do Perłowej i od zajezdni tramwajowej do pętli Stomil) (3,5 km)
- Przebudowa torowiska na ulicy Gdańskiej na odcinku od Kamiennej do Dwernickiego (0,4 km)