Podkarpackie firmy zwalniają z powodu pandemii koronawirusa. Aż 1140 osób straci pracę. To nie koniec zwolnień w regionie

Czytaj dalej
Fot. Fot. Maciej Jeziorek / Polskapresse
Urszula Sobol

Podkarpackie firmy zwalniają z powodu pandemii koronawirusa. Aż 1140 osób straci pracę. To nie koniec zwolnień w regionie

Urszula Sobol

Z powodu epidemii koronawirusa, na Podkarpaciu wiele osób już straciło lub w najbliższym czasie straci pracę. Firmy informują o planowanych zwolnieniach grupowych. Najwięcej w powiecie dębickim, mieleckim i jasielskim.

- Pracodawcy z województwa podkarpackiego zgłosili do powiatowych urzędów pracy od początku 2020 roku zamiar rozwiązania umów o pracę w ramach zwolnień grupowych dla 1 140 pracowników. W tym zwolnienia związane z COVID-19 dotyczyły około 60 procent zgłoszeń (654 osób) - mówi Krzysztof Powrózek, kierownik Wydziału ds. Promocji i Komunikacji Społecznej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Firmy planujące zwolnienie znacznej liczby pracowników w większości należą do branży motoryzacyjnej.

- Można się domyślać, że przyczyną redukcji zatrudnienia jest ograniczenie zamówień ze strony kooperantów współpracujących ze zleceniodawcami, często spoza Polski. Planowane zwolnienia będą obejmować również pracowników niektórych usług osobistych, rozrywki, turystyki lub działalności powiązanej z branżą kosmetyczną - informuje Krzysztof Powrózek.

W marcu 2020 roku przedsiębiorcy zgłosili zamiar zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu 837 pracowników. Z czego wręczyli wypowiedzenia 94 osobom.

- Według stanu odnotowanego na koniec marca 2020 roku planowane jest wręczenie wypowiedzeń 1 017 pracownikom - dodaje Krzysztof Powrózek. - W okresie od 1 do 14 kwietnia 2020 roku zgłoszono zamiar zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy 127 pracowników z powiatów krośnieńskiego, mieleckiego, dębickiego, jasielskiego, krośnieńskiego, przemyskiego i rzeszowskiego.

W powiecie dębickim zwolnienia planują m.in. firmy: AG Motors i Arkus & Romet Group z Podgrudzia koło Dębicy, gdzie powstają aluminiowe ramy rowerowe. - Pod koniec marca wpłynęło do nas pismo od tych firm, które informują, że na przestrzeni marca i października planują zwolnić swoich pracowników - mówi Ryszard Telega, dyrektor PUP w Dębicy. - Firma AG Motors planuje zredukować 70 pracowników, a firma Arkus & Romet Group - 240.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w PUP w Rzeszowie.

- Do wczoraj 5 firm poinformowało o planowanych zwolnieniach grupowych

- mówi Iwona Pruchnicka z Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

- Najbardziej zagrożone zwolnieniami grupowymi branże to: hotelarstwo, handel, usługi, turystyka, rozrywka, gastronomia. Z branży hotelarskiej zwolnienia obejmują 42 osoby z naszego regionu. Ponadto z branży rozrywkowej pracę straci 67 osób, z branży kosmetycznej - 60, z czego tylko 2 z Rzeszowa.

Do PUP w Rzeszowie wpłynęło również pismo z firmy zajmującej się gospodarką odpadami z Siemianowic Śląskich - z tym że zwolnienia nie dotyczą osób z terenu powiatu rzeszowskiego.

Sytuacja jest lepsza w powiecie krośnieńskim.

- Na szczęście na dzisiaj wszystkie większe zakłady nie deklarują żadnych zwolnień. Na chwilę obecną tylko jeden sklep poinformował nas o planowaniu zwolnienia 7 osób - informuje Regina Chrzanowska, dyrektor PUP w Krośnie.


ZOBACZ TEŻ: Gospodarka. Co nas czeka w ciągu kolejnych miesięcy? Rozmowa z ekonomistą

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.