Podkarpacie "strefą wolną od LGBT?" Komisja Europejska żąda wyjaśnień, marszałek Ortyl odpowiada
W maju ub. r sejmik uchwalił „Uchwałę Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie przyjęcia stanowiska wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT”. Komisja Europejska w liście do marszałka Władysława Ortyla zażądała wyjaśnień i wyraziła obawy, że to akt dyskryminacji, ze względu na tożsamość seksualną.
Przed rokiem kilkanaście podkarpackich samorządów, w tym Sejmik Województwa Podkarpackiego, podjęły uchwały „anty-LGBT”. W skali kraju było kilkadziesiąt takich inicjatyw. Komisja Europejska zaniepokoiła się, że może to być przejaw nietolerancji ze względu na orientację seksualną.
Z końcem maja br. do pięciu marszałków w Polsce, także marszałka województwa podkarpackiego, wystosowała list z oczekiwaniem wyjaśnień i zapewniania, że unijne dotacje, przyznawane województwom, będą wykorzystywane z poszanowaniem praw człowieka i bez dyskryminacji na tle preferencji seksualnych i tożsamości płciowej. Z dyplomatycznej w formie treści listu przebijało ostrzeżenie, że tego rodzaju zagrożenie może prowadzić do ograniczenie unijnych dotacji dla samorządów, które obwołały się „strefami wolnymi od LGBT”.
Komisja pragnie podkreślić, że wyznaczanie stref, które są wolne od LGBT lub w których społeczność LGBT jest niemile widziana, stanowi działanie sprzeczne z wartościami określonymi w art. 2 traktatu o Unii Europejskiej
– pisali wysoko postawieni przedstawiciele Komisji Europejskiej do marszałka Władysława Ortyla, ale również marszałkowie województw małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień