Umowa na modernizację Planetarium Śląskiego podpisana. Inwestycja, w efekcie której planetarium przekształci się w Śląski Park Nauki, pochłonie 136 mln zł. Start prac zaplanowano jeszcze w kwietniu, a finał pod koniec 2020 roku.
W planetarium powstanie ok. 30 nowych pracowni, będą m.in. pokoje klimatyczne i symulator lotu w kosmos. Obok budynku zaplanowano wieżę widokową i naukowy plac zabaw.Obok budynku zaplanowano wieżę widokową i naukowy plac zabaw.
Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie zacznie się za kilka tygodni.
- W kwietniu rozpoczniemy zabezpieczanie terenu budowy oraz przygotujemy zaplecze dla pracowników. Cykliczne prace zamierzamy rozpocząć pod koniec kwietnia - zapowiada Radosław Górski, dyrektor firmy Budimex, która otrzymała kontrakt na wykonawstwo.
W efekcie rozbudowy planetarium zamieni się w Śląski Park Nauki. Koncepcja rozbudowy (konkurs na projekt wygrała firma Consultor z Poznania) zakłada, że do istniejącego budynku zostanie dobudowana nowa część o powierzchni ponad 2,5 tys. mkw. Ta część niemal w całości będzie znajdowała się pod ziemią.
- Będzie stanowiła jakby cokół dla zabytkowego budynku planetarium. To tu znajdzie się ekspozycja parku nauki prezentująca zagadnienia z zakresu sejsmologii, meteorologii oraz astronomii - dodał Stefan Janta z Planetarium Śląskiego. - Idea jest taka, żeby w tym parku nie tyle wykonywać doświadczenia, ile je przeżywać.
Z tą myślą w parku nauki zaplanowano m.in. specjalne pokoje klimatyczne, w których będzie można poczuć klimat wschodniej Syberii, Antarktydy, czy też lasu tropikalnego. Będzie tu też symulator lotu w kosmos, a także platforma, na której odczujemy zarejestrowane w regionie wstrząsy, w tym wstrząsy górnicze. Będzie tu także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu. W ramach prac zaplanowano również modernizację zabytkowego budynku planetarium: w głównej sali projekcyjnej wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny (nowy będzie hybrydowy). Projektor Zeissa, który w tym miejscu był wykorzystywany przez ponad 62 lata, zostanie przeniesiony i wyeksponowany w nowej części.