PILNE: Lubnauer rezygnuje. Adam Szłapka nowym liderem Nowoczesnej

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Leszek Rudziński

PILNE: Lubnauer rezygnuje. Adam Szłapka nowym liderem Nowoczesnej

Leszek Rudziński

Katarzyna Lubnauer poinformowała na niedzielnej konwencji Nowoczesnej, że rezygnuje z przewodnictwa w partii. Na tym stanowisku zastąpi ją Adam Szłapka. Nowy szef ugrupowania został wyłoniony na posiedzeniu niejawnym partii.

Za zamkniętymi drzwiami członkowie Nowoczesnej dyskutowali dziś nad wyborem nowego szefa partii.

Kandydatów było dwóch. Oprócz Szłapki, o stanowisko ubiegał się także poseł Krzysztof Mieszkowski. Szłapka uzyskał 66 głosów, na Mieszkowskiego zagłosowało 41 delegatów.

Nim podjęto decyzję o wyborze Adama Szłapki na przewodniczącego, decyzję o rezygnacji ze stanowiska ogłosiła dotychczasowa szefowa partii Katarzyna Lubnauer. - Jako jedna z liderek Koalicji Obywatelskiej biorę na siebie odpowiedzialność za wynik wyborczy i składam rezygnację z funkcji przewodniczącej Nowoczesnej – oznajmiła łamiącym się głosem podczas konwencji Nowoczesnej.
Dodała, że musi sobie postawić obecnie trzy pytania. - Czy mam poczucie sukcesu? Czy jestem zadowolona z miejsca, w którym obecnie się znajdujemy? Czy uważam, że powinniśmy poprzestać na osiągniętych celach? Odpowiedź jest krótka - trzy razy nie - stwierdziła Lubnauer.

Była już szefowa ugrupowania mówiła, że Nowoczesnej udało się „przetrwać najtrudniejszy czas”, co sprawiło, że ma swoją reprezentację w samorządach i w Sejmie. - Ale wybory europejskie i parlamentarne przegraliśmy i jako partia i jako koalicja – mówiła.

Lubnauer podkreśliła, że ma poczucie, iż jako przewodnicząca Nowoczesnej „na trudne czasy zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby partia przetrwała kryzys”. - Byli członkowie Nowoczesnej, w tym Ryszard Petru, atakowali nas bardziej niż ktokolwiek inny, w myśl zasady „po nas choćby potop” - wskazała.

Nowy szef Nowoczesnej jest absolwentem politologii i wschodoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W latach 2011- 2015 - w okresie prezydentury Bronisława Komorowskiego - pracował jako ekspert w Kancelarii Prezydenta.

W 2015 r. objął stanowisko sekretarza generalnego nowo powstałej Nowoczesnej Ryszarda Petru. Tego samego roku objął mandat poleski.

Szłapka wszedł wówczas także w skład Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

W 2019 r. uzyskał poselską reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej w okręgu poznańskim, gdzie otrzymał ponad 51 tys. głosów.

Źródło: TVN 24

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.