Piesze i rowerowe spacery ruszą w maju
- W tym roku świętujemy jubileusz „Spacerków po Chełmnie” - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska, prezes Koła Przewodników PTTK w Chełmnie.
Rok 2016 jest dla chełmińskiej organizacji rokiem szczególnym.- Obchodzimy 110-lecie ruchu turystycznego w Chełmnie, 50-lecie Koła Przewodników PTTK, 20-lecie Spacerków po Chełmnie oraz 10-lecie warsztatów dla przewodników - dodaje Anna Grzeszna-Kozikowska. - Przed nami moc pracy i wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów.
Na uczestników spacerków przewodnicy będą czekać zawsze przed ratuszem o godz. 10.30. Udział w zwiedzaniu będzie bezpłatny, poza biletami wstępów do Baszty Prochowej (2 złote), muzeum (2 złote), wejścia na wieżę fary (3 - ulgowy i 5 złotych- normalny). Ofiarę wrzuca się też za zwiedzanie krypty ksieni Magdaleny Mortęskiej.
- Na wycieczki rowerowe prosimy zabrać napoje, okulary słoneczne, okrycie przeciwdeszczowe - wymienia przewodnik. - Istnieje możliwość wypożyczenia roweru trekkingowego, możliwość założenia fotelika dla dziecka lub innego osprzętu, ceny są przystępne.
W maju na piesze zwiedzanie wybrać się będzie okazja aż sześć razy. 1-majowy „Spacerek” poświęcony będzie pamięci Jana Pawła II . W programie m.in. dzieje zabudowy rynku, Osada Rycerska z izbą tortur, Brama Grudziądzka, dawne cmentarze ewangelicki i żydowski.
8 maja spacerkowicze wybiorą się szlakiem „Chełmińskich wzgórz”. Na trasie: ul. Toruńska, kościół św. Ducha i pofranciszkański, szpital i Browary Chełmińskie. Tydzień później, wyjątkowo w sobotę, zaplanowano Noc Muzeów. Zwiedzanie z Anną Grzeszną-Kozikowską rozpocznie się o godz. 21.30.
Z kolei 15 maja wybrać można się „Śladami prof. dr Ludwika Rydygiera w Chełmnie”. W programie: gimnazjum chełmińskie, klasztor , ul. Biskupia, szpital, Nowe Planty, dawna klinika Rydygiera.
Kościół pofranciszkański, kaplica św. Marcina , cmentarz, fara - dla chętnych z wejściem na wieżę - to plan spacerku „Dawne cmentarze”, który zaplanowano na 22 maja.
Ostatnie majowe zwiedzanie, 29 maja , to wycieczka rowerowa Szlakiem Martyrologii i Męczeństwa ludności Chełmna i powiatu chełmińskiego 1939-1945. Trasa powiedzie od Chełmna, przez: Klamry, Wielkie Łunawy, Podwiesk i z powrotem do miasta. Uczestnicy na dwóch kółkach pokonają około 30-35 km.
Cztery razy na zwiedzanie okolic miasta będzie można wybrać się na rowerze. Sympatycy spacerków powinni być zadowoleni z programu zwiedzania. Co tydzień pospacerują innym szlakiem: kolei, garnizonu, medycyny, Sióstr Miłosierdzia, zespołu klasztornego, parków i ogrodów czy Sanktuarium Maryjnego.
Ostatnie wyjście z przewodnikiem zaplanowano na 16 października - z okazji jubileuszu działalności chełmińskiego Koła Przewodników PTTK.