Papież odwiedził parafię pomagającą 100 samotnym matkom

Czytaj dalej
Fot. FABIO FRUSTACI PAP/EPA.
Ks. Paweł Rytel – Andrianik, Salvatore Cernuzio, Vatican News

Papież odwiedził parafię pomagającą 100 samotnym matkom

Ks. Paweł Rytel – Andrianik, Salvatore Cernuzio, Vatican News

Franciszek kontynuuje swoje wizyty na peryferiach Rzymu. W czwartek odwiedził parafię San Giorgio in Acilia pomagającą 100 samotnym matkom i związane z nią Centrum Duszpasterskie imienia św. Gianny Beretty Molli, które zostało wybudowane staraniem jej siostry Virginii Molli.

Dwie godziny rozmawiał Franciszek z księżmi z peryferii Rzymu na tematy duszpasterskie. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. gościnność, bliskość z ludźmi, proces synodalny, który jest drogą Kościoła ku przyszłości. Kapłani dzielili się także swym doświadczeniem.

„Czuliśmy się jak dzieci, które stoją wokół swojego ojca i są przez niego zachęcane. Było miejsce na pytania i wyszliśmy szczęśliwi” – powiedział uczestniczący w spotkaniu biskup pomocniczy Rzymu Dario Gervasi. Dodał, że było to „piękne, a nawet wzruszające spotkanie", które przebiegło w „bardzo serdecznej i przyjacielskiej atmosferze”.

Solidarność z samotnymi matkami

Po rozmowie z księżmi Papież Franciszek pozdrowił wolontariuszy Centrum Duszpasterskiego imienia św. Gianny Beretty Molli, które tętni działalnością charytatywną. „Każdego ranka zaczynamy od dystrybucji chleba powszedniego” – mówi proboszcz ks. Antonio Romeo Vettorato. „Wieczorem grupa wolontariuszy objeżdża okoliczne piekarnie, dając nam niesprzedany chleb i pizzę, a następnego ranka rozdajemy to, co zebraliśmy, potrzebującym” – dodaje.

Oprócz tego istnieje „Projekt Matki", który pomaga matkom i dzieciom od poczęcia do trzeciego roku życia. Obecnie parafia opiekuje się około stu kobietami, które znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej, prawie wszystkie samotne i prawie wszystkie cudzoziemki.

„Dwa razy w tygodniu mogą odbierać artykuły spożywcze, odzież, podstawowe artykuły pierwszej potrzeby, ale sprawdzamy również, czy nie potrzebują pomocy przy wizytach u specjalistów lub czegoś innego” – wyjaśnia proboszcz. W ramach wsparcia „Projektu Matek" w tym roku stworzono również „Przestrzeń Matek”, w której wolontariusze pomagają różnym kobietom uczęszczającym do Centrum w interakcji i poznawaniu się nawzajem.

Ponadto, parafialny Caritas przyjmuje i dystrybuje paczki żywnościowe, które trafiają do ok. 300 rodzin. Jest też „butik odzieżowy”, za pośrednictwem, którego zbierane są ubrania. „Pierzemy je, układamy i udostępniamy potrzebującym dzięki grupie wolontariuszy” – mówi proboszcz.

Jest to kolejna wizyta Papieża na przedmieściach Rzymu, podczas których spotyka się z księżmi oraz ludźmi, którym posługują w parafiach. Wizyty zostały przerwane przez Covid, ale Papież przywrócił te spotkania, podczas których jest wiele miejsca na słuchanie i dialog na temat problemów, potrzeb i nadziei, które napotykają księża w swojej posłudze.

Ks. Paweł Rytel – Andrianik, Salvatore Cernuzio, Vatican News

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.