Pałac Branickich w Białymstoku i popiersia na jego elewacji cieszą oko od trzystu lat. Poznajemy ich historię (zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tomasz Mikulicz

Pałac Branickich w Białymstoku i popiersia na jego elewacji cieszą oko od trzystu lat. Poznajemy ich historię (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz

Najlepiej zachowały się ozdoby od strony dziedzińca. I choć może się wydawać, że są kamienne to w większości gips i... drewno.

Pałac Branickich zdobią 24 popiersia - 8 na elewacji od strony ogrodu, 2 na ścianach bocznych oraz aż 14 na elewacji od strony dziedzińca honorowego.

Choć informacji o rzeźbach próżno szukać w pałacowym inwentarzu z 1772 roku (zaliczono je zapewne do architektury, którą przyozdobiony był pałac, stąd też nie wymieniono ich osobno) pierwsze popiersia zdobiące Pałac Branickich pojawiły się na jego elewacji w latach 1728-33.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.