Oto wybrane odkrycia i wynalazki, jakie dały ludzkości kobiety

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Prof. Ryszard Tadeusiewicz

Oto wybrane odkrycia i wynalazki, jakie dały ludzkości kobiety

Prof. Ryszard Tadeusiewicz

Cochrane zmywarkę opatentowała w 1886 roku, a pierwszy egzemplarz zainstalowano w jej domu. O tym i niektórych innych odkryciach kobiet pisze w felietonie prof. Ryszard Tadeusiewicz z AGH.

Zbliża się Dzień Kobiet. Lubię to święto, bo jest to zawsze okazja do okazania sympatii i wdzięczności wszystkim Paniom. Zdecydowanie uważam, że są one lepszą połową ludzkości.

Gdy się owo święto zbliża, staram się umieścić w moich felietonach jakieś miłe wiadomości na temat kobiet. Na przykład w dniu 05.03.2021 r. zamieściłem felieton „Wynalazki, które zostały stworzone przez kobiety”, gdzie przypomniałem wszystkim panom, że to kobiety wynalazły piwo!

Nie mogłem tego umieścić w gazecie, która ukazała się dokładnie 8 marca, bo mam ściśle wyznaczony dzień tygodnia, w którym gazeta wpuszcza mnie na swoje łamy, ale opublikowałem to najbliżej jak się tylko dało. Rok wcześniej, 04.03.2020, umieściłem tekst „Poetycka, KOBIECA prognoza rozwoju informatyki”. 07.03.2018 w „Gazecie Krakowskiej” (do „Dziennika Polskiego” jeszcze mnie wtedy nie wpuszczano) ukazał się tekst „Jak kobieta stworzyła pierwszy program...”.

W felietonach niezwiązanych (datą) z Dniem Kobiet pisałem też o wielu osiągnięciach kobiet. Oczywiście na czele tej listy była nasza podwójna noblistka Maria Skłodowska-Curie, która w 1898 roku odkryła pierwsze pierwiastki radioaktywne, oraz jej córka (też noblistka) Irena Joliot-Curie, która w 1934 roku odkryła sztuczną promieniotwórczość. Pisałem o Margaret Hamilton, która w 1969 roku stworzyła program komputerowy, dzięki któremu ludzie wylądowali na Księżycu. O Maryy Beasely, która w 1882 roku wynalazła tratwy ratunkowe dla pasażerów i załogi tonących statków. O Letit Geer, która w 1899 roku wynalazła strzykawkę. O niezwykle pięknej aktorce Hedy Lemarr, która, grając w filmach, w przerwach zajmowała się wynalazkami - na przykład sterowanej radiem torpedy, której zasady działania są do dziś wykorzystywane w aparaturze WiFi.

O naszej rodaczce Stefanii Kwolek, która w 1965 roku wynalazła kevlar - niesłychanie mocne tworzywo sztuczne wykorzystywane na hełmy, kamizelki kuloodporne i skafandry kosmiczne.

Dzisiaj do tej listy chcę dodać Afroamerykankę Lydę D. Newman, która opatentowała w 1898 roku nową i ulepszoną szczotkę do włosów. Mieszkała w Nowym Jorku, a z zawodu była fryzjerką. Zaprojektowała szczotkę, która była tania do wykonania, trwała i łatwa w utrzymaniu czystości. Niby niewielka rzecz, a usprawnienie znaczące.

Pijąc rano przefiltrowaną kawę bez fusów, możemy ciepło pomyśleć o kolejnej twórczej kobiecie Melitcie Bentz. Ta niemiecka gospodyni stworzyła filtr z podziurawionego dna puszki i bibuły ze szkolnego zeszytu syna. Swój wynalazek opatentowała w 1908 roku, a filtry i ekspresy „Melitta” znane są do dzisiaj na całym świecie.

Czyste naczynia, przy jednoczesnej oszczędności czasu i wody, zawdzięczamy Josephine Cochrane, która wynalazła zmywarkę. Urządzenie opatentowała w 1886 roku, a pierwszy egzemplarz został zainstalowany w jej własnym domu. Konstrukcja urządzenia była niemal identyczna ze współcześnie używanymi zmywarkami. Urządzenie składało się z dużego miedzianego pojemnika, w środku którego znajdowało się koło z przegrodami na naczynia; napędzał je niewielki silnik, a naczynia, kręcąc się, były opłukiwane gorącą, namydloną wodą.

W 1980 roku Sally Fox zrewolucjonizowała branżę tekstylną. Wiedząc, że proces bielenia bawełny jest szkodliwy dla środowiska, a w dodatku barwniki używane do farbowania tkanin też zanieczyszczają ścieki przemysłowe, Fox opracowała metody hodowli bawełny, która od razu rośnie z włóknami w wymaganym kolorze. Opatentowała swoją odmianę w naturalny sposób kolorowej bawełny i pod nazwą Fox Fibre stworzyła firmę Natural Cotton Colors Inc.

Mógłbym jeszcze długo wyliczać. Czy to nie piękne, że tyle ważnych i przydatnych rzeczy zawdzięczamy właśnie kobietom?

Prof. Ryszard Tadeusiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.