Oszuści przenoszą się do sieci
Zwiększa się liczba przestępstw internetowych. Przestępcy wykorzystują naszą łatwowierność. W I półroczu podkarpaccy policjanci wszczęli aż 1200 postępowań dotyczących cyberprzestępstw
Spośród cyberprzestępstw, z jakimi w tym roku miała do czynienia podkarpacka policja najwięcej dotyczyło oszustw internetowych (836 spraw), ale też uporczywego nękania (111), nieuprawnionego uzyskania dostępu do informacji (67), oszustw tzw. komputerowych (59) i podszywania się pod inną osobę (52).
Nastolatek stracił 700 zł
Jedną z ofiar cyberprzestępcy padł Adrian, nastolatek z Rzeszowa. Ma założone konto w internetowej grze Counter Strike: Global Offensive. Podczas wielogodzinnych rozgrywek udało mu się uzyskać unikatowy przedmiot.
- Był to czerwony nóż, który na specjalnych portalach dla graczy wyceniany jest na 228 dolarów. Ja wystawiłem go do sprzedaży za wirtualne punkty - opowiada nastolatek.
Szybko znalazł się chętny na zakup.
- Umówiliśmy się na 700 zł. Skontaktował się ze mną przez kanał komunikacyjny i rozmawialiśmy po polsku. Transakcja miała polegać na tym, że ja na specjalnej stronie zamieniam nóż na punkty. On przelewa mi pieniądze na konto, a ja przekazuję mu punkty, za które on ten nóż nabywa na tej platformie - relacjonuje rzeszowianin.
Osoba zainteresowana przedmiotem, która często zmienia nick przekonała nastolatka, aby podał dane znajdujące się w przeglądarce.
- Nie były to jakieś tajne informacje, nie chodziło o hasło, ale o specjalistyczne dane z przeglądarki. Nie podejrzewałem, że mam do czynienia z wyspecjalizowanym oszustem - mówi nastolatek.
Kiedy dane trafiły do odbiorcy, nagle z konta Adriana zniknęły wirtualne punkty, a z portalu wystawiony przez niego nóż.
Chłopiec sprawdzając fora internetowe odkrył, że więcej graczy zostało oszukanych w podobnych sposób. Wspólnie z ojcem złożyli doniesienie na policję. Ta, w krótkim czasie, po decyzji prokuratury rejonowej w Rzeszowie, umorzyła śledztwo twierdząc, że nastolatek jest sam sobie winny, bo ujawnił specjalistyczne dane.
- Myślę, że policja wraz z prokuraturą poszli po najmniejszej linii oporu i nasze organa ścigania nie są gotowe do wykrywania tego typu przestępstw. Przecież równie dobrze można umorzyć sprawę staruszki oszukanej “na wnuczka”, ponieważ podała ona adres gdzie mieszka i gdzie przekaże pieniądze - denerwuje się ojciec nastolatka.
Nie bądź naiwny w sieci
- Cyberprzestępstwa obecnie są o wiele większym zagrożeniem niż kiedykolwiek. Coraz więcej osób korzysta z Internetu za pośrednictwem laptopów, telefonów, tabletów. Jest to obecnie najbardziej dochodowy biznes świata przestępczego - mówi Arkadiusz Szajna z Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Kryminalistyki i Kryminologii WSPiA w Rzeszowie.
Cyberprzestępstwa przybierają liczne formy, ale generalnie można je podzielić na: jednorazowe przestępstwa, np. instalacja wirusa, który wykrada dane osobowe oraz przestępstwa regularne, np. „cybernękanie”, wyłudzanie pieniędzy, dystrybucja pornografii dziecięcej.
- Należy pamiętać, aby nie pobierać żadnych plików z nieznanych źródeł, nie klikać na linki w e-mailach od nieznajomych osób, nie udostępniać swoich haseł ani danych osobowych, co kilka miesięcy zmieniać hasła, używać różnych haseł w różnych miejscach
- ostrzega Szajna.
- Z każdym rokiem odnotowywany jest wzrost ilości wszczętych postępowań oraz stwierdzonych przestępstw internetowych. Porównanie statystyk I półrocza 2017 roku z I półroczem 2016 roku wskazuje, że przyrost tych wartości jest coraz wolniejszy niż w poprzednich latach - wyjaśnia Marta Tabasz-Rygiel rzecznik komendanta wojewódzkiego policji. - Prawie w każdej kategorii przestępstw internetowych odnotowaliśmy wzrost wykrywalności - dodaje.