Oporne na antybiotyki superbakterie atakują. Kilkaset osób zarażonych w kraju New Delhi
W Polsce szybko przybywa nosicieli bakterii New Delhi. W tym roku odnotowano już kilkaset zakażonych osób. Szpitale wzmagają czujność, bo zakażeń, które wywołują patogen, nie ma czym leczyć.
W ubiegłym roku groźną bakterią New Delhi (NDM) zaraziło się około 2 tysięcy osób w Polsce. W tym roku przewiduje się, że zachorowań będzie więcej. Już odnotowano kilkaset nowych przypadków.
Jak na razie do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie nie zgłoszono zakażeń bakterią New Delhi. Niemniej szpitale z regionu zachowują czujność.
- W każdym szpitalu pacjent ze szczepem CPE (Carbepenemase - Producing Enterobacteriacae) musi być poddany izolacji na osobnej sali lub z innymi pacjentami, u których stwierdzana jest ta sama bakteria. Pacjent ze szczepem CPE może być odwiedzany przez rodzinę i znajomych pod warunkiem przestrzegania zasad mycia i dezynfekcji rąk przed kontaktem z odwiedzanym i przed wyjściem z sali. Po wyjściu z sali izolacyjnej osoby odwiedzające powinny opuścić oddział - mówi Dorota Gibała z WSSE w Rzeszowie.
Co wiemy o bakterii New Delhi?
W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:
"Bakteria może wywołać sepsę, ciężkie zapalenie płuc, czy pęcherza moczowego. W walce z zakażeniem lekarze są jednak bezradni."
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień