Operacja w prywatnej klinice w Korfantowie. Chcesz endoportezę? Weź kredyt
Spółka KORT, której udziałowcami są między innymi lekarze z Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, uruchomiła prywatną klinikę ortopedyczną.
Prywatny szpital ma 13 łóżek, dwie sale operacyjne, własną pracownię rentgenowską. Stanął kilkaset metrów od OCR. Operują w nim i przyjmują lekarze z Opolskiego Centrum Rehabilitacji, między innymi dr Marek Czerner, wojewódzki konsultant ortopedii i traumatologii.
- Zabiegi u nas są wykonywane po południu. Nie ma tu żadnej kolizji z innymi obowiązkami lekarzy. Tym bardziej, że mamy umowy tylko z lekarzami, którzy prowadzą własną działalność - zaznacza Barbara Skop, prezes spółki. - Nie cały nasz personel pracuje w OCR. Mamy też lekarzy spoza Opolszczyzny.
Nie udało się nam skontaktować z prezesem OCR Wojciechem Machelskim, który przebywa na urlopie.
We wcześniejszych komentarzach zawsze powtarzał, że nie widzi tu konfliktu interesu, pod warunkiem, że nowa klinika nie będzie zabiegać o kontrakt na podobne usługi medyczne z NFZ.
Prezes KORT przyznaje, że nie jest to dla nich priorytetem, ale tego nie wyklucza w przyszłości.
KORT obecnie leczy wyłącznie za pełną odpłatnością.
Najdroższe zabiegi wykonania endoprotezy biodra czy nogi kosztują to ponad 20 tys. zł. Można je jednak wykonać w ciągu paru dni od wizyty u lekarza.
Tymczasem w innych szpitalach na Opolszczyźnie w kolejce czeka się od 1 do nawet 8 lat. Na przykład w Nysie od 3 do 4 lat.
Zainteresowanym pacjentom prywatna klinika pomaga załatwić kredyt na leczenie.
- Chcemy ułatwić decyzje pacjentom i ich rodzinom, dlatego w wielu przypadkach dogadaliśmy się z bankami o udzieleniu kredytu na leczenie - mówi Barbara Skop. - Przystępujemy też do organizacji fundacji, która będzie wspomagała pacjentów w organizowaniu finansowania zabiegów.